İŞÇİ SINIFIManşet

Yunanistan’da tren kazası için demir yolu çalışanları iş bıraktı, sendikalardan eylem çağrıları var

Yunanistan’da Larisa kentine bağlı Tembi bölgesinde meydana gelen tren kazasında ölü sayısı 46’ya çıkarken faciayla ilgili tepkiler yoğunlaşıyor.

İstifa tepkileri dindirmedi

Basın yayın organları olaya ilişkin tartışma, yorum ve tepkileri gündem yaparak özellikle “Geliyorum” diyen kazaya ilişkin gerekli önlemleri almayan Trainose şirketini ve hükümeti eleştiriyorlar.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in istifa etmesi de tepkileri dindirmedi.

7 Şubat’ta bir bildiri yayımlayarak kurumda ciddi güvenlik ve alt yapı sorunu olduğuna, kazaların kaçınılmazlığına vurgu yapan demir yolu emekçilerinin haklı çıkması, hükümeti ve Trainose’nin sahibi olan İtalyan şirketini zor durumda bıraktı. Çok sayıda işçi ve teknisyen yaptıkları açıklamalarda facianın “kaza” olarak değerlendirilmesinin doğru olmayacağı düşüncesini belirttiler.

Seçimler ertelenir mi?

Kazanın hükümeti zor durumda bırakması 9 Nisan’da yapılması büyük olasılık olan genel seçimlerin iki hafta ertelenmesi olasılığını da doğurdu.

Hükümetin bu şartlarda seçime gidemeyeceği; iki haftalık süre içinde sorumluların bulunması, gerekli araştırmaların yapılması ve kamuoyuna faciaya ilişkin ikna edici sonuçların sunulmasıyla sorumluluğunu hafifletmeyi amaçladığı yorumları yapılıyor.

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partiler üstü bir araştırma komisyonunun kurulması önerisi de bu kapsamda görülüyor.

Demir yolcular greve çıktı

Bu arada başta Miçotakis olmak üzere facianın “İnsan hatası” olarak değerlendirilmesi çabalarına karşı çıkan demir yolları emekçileri, bir günlük grev ilan ederek ülke genelinde tüm seferleri durdurdular.

İşçiler, yaptıkları grev açıklamasında “Faciaya, hükümetlerin uzun süreden beridir demir yollarındaki sorunları göz ardı eden politikaları neden olmuştur. Ne yazık ki temel taleplerimiz olan yeterli sayıda kadrolu eleman alınması, gerekli eğitimin verilmesi ve özellikle de modern güvenlik önlemlerinin alınması talepleri çöp tenekesine atıldı” dediler.

Demiryolu çalışanları başlattıkları 1 günlük greve yarın da devam ettireceklerini açıkladı. Üniversite ve orta dereceli öğrenciler de yarın Propilya meydanında protesto mitingi yapıp Meclis’e yürüyecekler.

İşçiler meclise yürüdü

Demir yolu emekçilerinin grevine metro emekçileri de katıldı ve Atina metrosu yolcu taşıma hizmeti vermedi. Akşam saatlerinde demiryolları kurumu önünde bir araya gelen işçiler Larisa kentine bağlı Tembi bölgesinde yaşanan tren faciasını protesto ettiler ve sorumluların cezalandırılmasını istediler.

Şidetli yağmura rağmen çok sayıda sendika ve Pire şehri işçi merkezinin çağrısıyla demiryolları kurumu önünde toplanan işçiler “Biz insan yaşamından bahsediyoruz siz kâr ve zarardan”, “Facia unutulmayacak, ölülerin sesi olacağız”, “Ölülerimiz kârın kurbanıdır, yanlışlık değil cinayettir” sloganları atarak sorumluların hesap vermesini istedi.

Kurum önünde sendikalar adına konuşan Markos Bekris adlı işçi “Cenaze masraflarının kamu tarafından karşılanmasını istemiyoruz. Yaşam ve güvence olsun istiyoruz. Hemen bu günden itibaren bütün sektörlerde, trenlerde, otobüslerde, tramvaylarda, limanlarda, hava yollarında, inşaatlarda, mahallelerde, bürolarda çalışan emekçiler yaşamlarını korumalıdır. Son kullanma tarihi olan eşya olmak değil insan olarak yaşamak istiyoruz” dedi. Kazanın aşırı kâr ve özelleştirme politikalarından ve güvenlik önlemlerinin alınmadığından kaynaklandığını vurgulayan işçiler daha sonra sloganlar eşliğinde Meclise kadar yürüdüler.

Eğitim emekçileri de eylem düzenledi

Sabah saatlerinde de Selanik kentinde eğitim emekçilerinin çağrısı üzerine demir yolu istasyonunda bir protesto gösterisi yapıldı. Gösteriye metal işçileri ile büro ve özel işyerleri emekçilerinin örgütlü olduğu sendikalar da katıldı. Gösteride “Bizim ölülerimiz, sizin kârlarınız. Buraya kadar”, “Tek yol mücadele ve direniş” sloganları atıldı.

Bu arada ülke genelinde demokratik örgütler, siyasi parti ve örgütler, sanatçılar, kadın ve gençlik örgütleri ile meslek örgütleri, yaptıkları açıklamalarla faciayı protesto ediyorlar. Yunanistan Komünist Partisinin (KKE) açıklamasında da “Bıçak kemiğe inmelidir” vurgusu ön plana çıktı ve bütün sorumluların hesap vermesi talep edildi.

Kaynak:Evrensel Gazetesi

Daha fazlası

İlgili

Close