DÜNYAManşet

Yüzbinler Katalonya’nın bağımsızlığı için yürüdü

Katalonya Ulusal Günü’nde yaklaşık 1 milyon Katalan bağımsızlık için sokaklara döküldü.

HABER MERKEZİİspanya‘ya bağlı Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti Barcelona‘da yaklaşık bir milyon kişi bağımsızlık için sokağa çıktı. Katalonya Ulusal Günü’nde düzenlenen gösteride yüz binlerce kişi İspanya’dan ayrılma çağrısı yaptı.

Katalonya Özerk Yönetimi’nin başkanı Quim Torra, gösteriyi “kitlesel hareketin başlangıcı” olarak tanımladı. Katalonya bağımsızlık referandumunun birinci yıldönümü olan 1 Ekim‘de de birçok gösteri düzenlenmesi bekleniyor.

Sözde “Muhalefet” ten tepki
Katalonya muhalefeti ve İspanya hükümeti ise bağımsızlık yanlılarına ulusal günü suistimal etmekle suçladılar. Ciudadanos partisinin başkanı Ines Arrimadas, bağımsızlık karşıtlarının kutlamalarda seslerini duyuramadıklarını iddia etti.

İspanya‘nın Katalan Dışişleri Bakanı Josep Borrell de gösteride bağımsızlık çağrıları yapılmasını eleştirdi. Bakan, “Biz Katalanlar ulusal bayramımızı kutlamalıyız, bugün halkın yarısından daha azının desteğini alan bağımsızlığı talep etmemeliyiz” dedi.

Geçen yıl 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumunda Katalanların çoğunun İspanya’dan ayrılma yönünde oy kullanması sonrası, görevdeki Katalan hükümeti bağımsızlık ilan etmişti. Ancak Carles Puigdemont liderliğindeki hükümet İspanya merkezi hükümeti tarafından görevden alınmıştı ve Katalonya Özerk Yönetimi doğrudan Madrid yönetimine bağlanmıştı. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Puigdemont yurt dışına kaçmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close