İŞÇİ SINIFIManşet

Zimbabve’de sağlık çalışanları grevde

Zimbabve’de sağlık emekçileri kendi koşulları için aylardır direnirken, iktidar kendi destekçilerine lüks otomobiller dağıtıyor

Zimbabve’de korona virüsü salgınıyla beraber derinleşen ekonomik kriz halkı zor durumda bırakırken, üst düzey hükümet yetkililerine binlerce dolarlık özel araçlar tahsis edilmesine tepkiler sürüyor. The Guardian’ın haberine göre, sağlık çalışanlarının yüzde 785’e ulaşan enflasyon oranı nedeniyle toplu taşıma bile kullanamadığı ülkede, kıdemli hükümet yetkililerine lüks model araçların dağıtılıyor. Ülkede, ortalama 40 bin dolar değerindeki onlarca aracın kıdemli görevlilere dağıtıldığı yazıyor.

İktidar kendini sağlama almaya çalışıyor
Büyükelçiler ve diğer hükümet çalışanlarına dağıtılan otomobillerin, Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa’nın iktidara destek sağlama çabasının bir parçası olarak yorumlanıyor. Kıdemli hükümet yetkililerine lüks model araçların, düşük rütbeli yetkililer ise daha mütevazı araçların dağıtıldığı aktarılıyor.

Zimbabve Dışişleri Bakanı Sibusiso Moyo, parlamento komite toplantısında 50 diplomatik elçi de dahil olmak üzere bazı personellere yeni araçların teslim edildiğini söyledi. Başka bir meclis oturumunda ise, Zimbabve sağlık hizmetleri kurulu başkanı, komisyon üyelerinin yakın zamanda her biri yaklaşık 50 bin dolar değerinde Range Rover markalı araçları teslim aldığını dile getirdi.

Sağlık çalışanları geri adım atmıyor
Hükümet yetkililerine binlerce dolarlık araçların dağıtıldığı ülkede korona virüsü salgınıyla beraber derinleşen ekonomik kriz halkı etkilemeye devam ediyor. Binlerce doktor ve hemşire, çalışma koşulları ve koruyucu ekipman eksikliği nedeniyle grevde.

Zimbabve’nin en büyük hemşireler sendikası, yıllık enflasyon değerinin yüzde 785’e ulaştığını ve üyelerin artık temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını aktardı. Toplu taşıma ücretlerinin de yükselmesiyle birçok hemşirenin işe yürüyerek gitmek zorunda kaldığı belirtildi. Yaklaşık 15 bin hemşireyi temsil eden Zimbabwe Hemşireler Derneği’nin başkanı Enock Dongo’nun açıklamasında, “İşe gitmek istesek bile bundan mahrum bırakılıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Sağlık emekçileri ücretlerinin dolar bazında ödenmesini ve daha fazla ekipman talep ediyorlar. Geçtiğimiz dönemde Harara kentinde greve katılan 13 sağlık emekçisi kadın önce gözaltına alınmış, ardından işlerini kaybetmişlerdi. Grevdeki diğer sağlık emekçilerine gözdağı vermeyi de hedefleyen bu saldırganlığa rağmen, sağlık emekçileri geri adım atmadı.

“Zimbabwe Hemşireler Derneği” (ZINA), Uluslararası Kamu Hizmet Sendikaları Federasyonu ve İşçi Çalışması Federasyonu ile birlikte, ücretlerin arttırılması ve işten atılan hemşirelere görevlerinin iade edilmesi talepleri ile 8 Temmuz 2020’de dayanışma kampanyası başlattı. Kampanya şu ana dek 4 bin 100’den fazla kişi tarafından imzalandı.

Daha fazlası

İlgili

Close