DÜNYA

Zürih’de kitlesel 1 Mayıs

zürich kitleselİsviçre‘nin Zürih kantonunda bu yıl Avrupa‘da yapılan en kitlesel 1 Mayıs’lardan birisi vardı. Binlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs miting alanını doldurdu.  İsviçre’de emeklilik yaşının yükseltilmesi, emeklilik maaşlarına yönelik saldırılar içeren reform paketlerine karşı sokağa inen işçi ve öğrencilerin birlikte katıldığı miting ve yürüyüşlerin Zürih dışındaki kentlerde de kitlesel olduğu bildirildi. Zürih’te alana toplanan yaklaşik 5 bini aşkın kişi sloganlarla, pankartlarla ve mesajlarla sık sık bu konuları işlediler.

Sendikaların 1 Mayıs’a katılımı örgütleme konusunda her zaman olduğu gibi yeterli çalışma yapmamış olmasına rağmen son zamanlarda gündeme gelen toplu işten atmalar gibi saldırılar nedeniyle, sendika tabanları kendi inisifyatifleri ile 1 Mayıs’a geçmiş yıllardan daha yüksek katılım gösterdiler.

zürich1

Zürih kantonundaki eylem kitlesel olduğu kadar en militan gösterilerinden biriydi.  Otonom ve anti faşist guruplarla polis arasında sık sık ciddi çatışmalar yaşandı. Genel olarak bu yıl ki 1 Mayıs gösterilerine işçi emekçilerin genel sorunlarına ek olarak birincisi Suriye ve başka ülkelerde yaşanan iç savaşlardan dolayı yaşam hakkı bulunmadığı için Avrupa kapılarına dayanan göçmen sorunu damgasını vurdu. İkinci gündem ise faşist TC devletinin Kuzey Kürdistan’da sürdürülen kirli ve vahşet savaşı damgasını vurdu.

Yapılan yürüyüş en önde İsviçre’nin önde gelen UNIA sendikası ve onun arkasından İsviçre çiftçileri, onun arkasından da İsviçre’nin  en diri AUFBAU örgütü kortejde yer aldılar. Türkiye ve Kürdistan kökenli örgütlerden PKK ve YDG,  TİKB, TKP/ML, MLKP, MKP, Halkların Birleşik Devrimci Hareketi pankartı ile blok halinde yürüdüler. Kortejde DHKP/C’de yerini aldı.

Sık sık atılan coşkulu sloganlar ve 1 Mayıs marşı  söylenerek kitle yürüyüşten sonra miting alanına girdi. Miting alanında günün anlamına ilişkin farklı yapılar konuşma yaptılar. Daha sonra  1 Mayıs karnavalına katılmak üzere miting sonlandırıldı.

 

 

Daha fazlası

İlgili

Close