KADINManşet

Zürih’te militan 8 Mart yürüyüşü

İsviçre’nin Zürih kentinfe Paradeplatz’da 3 binden fazla kadın ve LGBTİQ’nun bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi.

Zürih sokakları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sokaklar militan gösterilere sahne oldu. Emperyalist savaşa, uluslararası sermayeye ve ataerkilliğe karşı bedenimizi ve haklarımızı savunuyoruz şiarı ile bir araya gelen kadın örgütleri ve farklı cinsel kimlikten insanlar, sokaklardaki mücadelenin uluslararası alanda yürütülen tüm devrimci feminist mücadelelerle bağlantılı olduklarını vurguladı.

İsviçre devletinin iade etmekle tehdit ettiği anti-faşistlerle, Rojava’da devrimi savunan Kürt feministlerle, Chiapas’ta kendi kaderini tayin etme mücadelesiyle; Sudan’daki tüm FLINTAQ’larla, Filistin halkıyla ve ataerkillik tarafından her gün sömürülen dünyanın dört bir yanındaki tüm FLINTAQ insanlarıyla dayanışmamız sınır tanımayacak denildi.

Polislerin gözdağı vermesine rağmen Paradeplatz’da toplanan kadınlar, Kürt devrimci kadınların halaylarıyla coşkunun arttığı toplanma alanında, ortak çatı örgütü olan 8MRZ Unite ittifakının neden savaşa, patriyarkaya ve sermayeye karşı mücadele ettiğini ve hangi ilerici devrimci hareketlerin iktidardakiler tarafından barbarlığa uğradığını göstermek için mücadelenin sokaklara taşınması gerektiği anlatıldı.

Eylem, devletin ve sermayenin işbirlikçilerinin geniş çaplı konuşlanmasının, egemenlerin kadınlardan ne kadar korktuğunu bir kez daha gösterdi. Polislerin kadınları ve diğer cinsel kimlik sahibi insanları sindirmek için tazyikli su, barikatlar ve panzeriyle sokakları kapattığı, ancak eylemciler geri çekilmeyi reddederek meşru haklarına karşı direniş cesaretini kuşanıp sokaklara çıkarak militan gösterilerde bulundu.

Türkiyeli devrimci kadın örgütlerin ve Kürt Kadın Hareketi’yle birlikte Özgür İran FLINTAS ve Zürih Filistin Komitesi’nden bileşenlerin de yer aldığı eyleme Ni una menos grubu (Bir kişi daha eksilmeyeceğiz anlamındaki İspanyolca söz) da katıldı. 8 Mart’ın aynı zamanda ataerkil şiddete karşı bir mücadele günü olduğu vurgulandı.

Yürüyüş boyunca eylemciler, öfkeli konuşmaların yanı sıra militan sokak eylemlerine de başvurdu. Özel banka olan Von Tobel’e ve sağlık sigortası şirketi Sanitas’a karşı sprey boyalarla anti-kapitalist içerikli yazılamalar yapılarak şişe ve taşlar atıldı. Zürih’te bulunan Macar konsolosluğuna yönelik anti faşist selamlar bırakıldı. Müllerstrasse’deki yeni Google binasına da boya atılarak protesto edildi.

Büyük kapitalist patronların da en az emperyalist sömürücüler, ataerkil ve gerici yöneticiler kadar hedeflerinde olacaklarının da altının çizildiği eylem, son olarak Ni-Una Menos Meydanı’nda Kürdistan halklarını bombalayan ve Türk faşizmini simgeleyen bir SİHA maketi yakıldı.

Eylem, “Bugün binlerdik ve çok daha fazlası olacağız! Devrimci feminist hareket Zürih’te de durdurulamaz. Yarın, bir ay sonra ve bir yıl sonra devrime kadar mücadele etmeye devam edeceğiz! Sömürü ve ayrımcılığın olmadığı, kendi kaderini tayin eden, özgür bir gelecek için dünyanın dört bir yanındaki yoldaşlarımızla birlikte savaşa, sermayeye ve ataerkilliğe karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Gelecek bize aittir!” denilerek sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close