GENÇLİK

1 Mayıs Mahellesi şehitleri anıldı

Gazi’de 1 Mayıs”ta sergiledikleri direnişle, canları pahasına ödedikleri bedellerle tarihe not düşen halkımız saldırılara karşı bugün de dimdik ayaktadır. Devrim şehitlerinin sakınmasız ileri atılışlarıyla yazdıkları tarih asla silinmez!

1 Mayıs şehitleri anıldı

1 Mayıs Mahallesi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği‘nde saat 10:00’da toplanan kitle araçlarla ilk olarak Karacaahmet Mezarlığı‘na gitti. Genco Demir, İsmail Baltacı ve İsmihan Yüksel’in mezarları başında kısa bir anma yapıldı.

Anma devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından 15 Mart Platformu adına kısa bir konuşma yapılarak sloganlarla sonlandırıldı.

Daha sonra TİKB şehidi Hakan Çabuk’un Dudullu’da bulunan mezarına gidildi. Anma Hakan Çabuk şahsında tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından bir yoldaşı ‘vazgeçmişsek yaşamımızdan’ şiirini okudu. Anmaya Hakan Çabuk’un mücadele yaşamı anlatılarak devam edildi. Konuşmada şunlara değinildi:

Hakan yoldaş 90’lı yıllarda işçi olarak çalışırken tanıştı örgütüyle. Gazi’de başlayan antifaşist halk direnişini 1 Mayıs’ta harlayanlardandı. Zeynep yoldaşın şehit düştüğünü öğrendiği anda 1 Mayıs barikatlarının en önünde yerini aldı. Barikat başında savaşarak ölümsüzleşti.

Şehitlerimizin biz devrimci ve komünistler için anlamı, en zor, en umutsuz anlarımızda bile bize yol göstermeleridir. Çünkü onların bize denetleyen gözlerle baktığını biliriz. Mücadele içerisinde yaptığımız her işe bu bilinçle yaklaşırız.

Biz başta Hakan yoldaş olmak üzere tüm devrim şehitleri önünde söz veriyoruz ki; Türkiye devrimci hareketinin yaşamış olduğu tıkanıklığı dost gördüğümüz devrimci örgütlerle birlikte aşacağız. ‘Yaşasın devrimci dayanışma!’, ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür!’

Platform adına yapılan konuşmadan sonra mezar anmaları bitirildi.

Mezar anmalarının ardından öğleden sonra 1 Mayıs Mahallesi’nde yürüyüş yapıldı. Pir Sultan Derneği’nde toplanan kitle Cennet Düğün Salonu‘na kadar yürüdü. Buradan kortejler oluşturularak katliamın yapıldığı 30 Ağustos İlköğretim Okulu’na doğru yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş sırasında BDP’nin ortak sloganların dışında slogan atması üzerine çıkan tartışma sonrası BDP yürüyüş kolundan ayrılarak ayrı bir anma yaptı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Katil devlet hesap verecek!”, “Gazi, 1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!” vb sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca katliamları anlatan kısa konuşmalar yapıldı. Kortejin en önünde Gazi ve 1 Mayıs’ta şehit düşenlerin aileleri “Gazi ve Ümraniye Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız!” yazılı pankartla yürüdüler. Katliamı lanetleyen sloganları hiç susmadı.

Yürüyüş yolu üzerinde ise “Taş yürek barikat, yaşasın Gazi-1Mayıs direnişimiz!” yazılı TİKB imzalı pankart asıldığı görüldü.

2 Eylül Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşten sonra burada Genco Demir‘in kızı Berrak Demir Platform adına açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Gazi’de 1 Mayıs’ta sergiledikleri direnişle canları pahasına ödedikleri bedellerle tarihe not düşen halkımız bugün de türlü saldırılara karşı dimdik ayaktadır. Dün Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gazi’de, Ümraniye’de, Halepçe’de, Beyazıt’ta, Kamışlı’da katledenler bugün Kürdistan dağlarında katletmeye devam ediyor. İnsan onurunu hiçe sayan tecrit izolasyon politikalarıyla F tiplerinde devrimci tutsakları katletmeye devam ediyor” dedi.

Açıklamanın ardından şehit yakınları katliamın yapıldığı okulun kapısına şehitlerin fotoğraflarını ve karanfilleri bıraktılar. Eylem atılan sloganlarla bitirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close