DÜNYAManşet

1 Mayıs’ta alanlara!

1 Mayıs’da kapitalizme karşı taleplerimizi haykırmaya!

1 Mayıs işçi sınıfı ve emekçilerin, birlik ve dayanışma içerisinde büyüttükleri mücadelenin simgesidir.

Uluslararası proletaryanın ve emekçilerin tarihsel ve enternasyonal mücadele birikiminin kendisidir 1 Mayıs.

Tam da bugün, kendi geleceğimiz için güçlü bir dayanışma içerisinde mücadeleyi büyütmenin zamanıdır!

Dünya çapında insanlığı tehdit eden ve hala çözülemeyen Koronavirüs salgını kapitalizmin maskesini düşürdü. Pandemiden ziyade, onun karşısında aciz kalan, aynı zamanda onu işçilere yönelik saldırılarında bahane olarak kullanan kapitalizmin öldürdüğü gerçeği her alanda kendini gösterdi.

Korona bir virüs kapitalizm öldüren bir salgındır!

Bir yılı aşkındır süren pandemi ile toplumsal yaşamın bir çok alanında farklılaşmalar yaşandı. Korku, gelecek kaygısı, yoksullaşma, şiddet… Fakat tek değişmeyen şey patronların kar hırsı.

Bu yıl yapılan TİS sözleşmelerinde en alt seviyede yapılan ücret artışlarına rağmen patronlara yüzbinlerce Euro aktarıldı. Öte yandan, Covid yuvası haline gelmelerine rağmen fabrikalar kapatılmıyor, işçiler işe koşuluyor.

Pandemi sürecinde milyonlarca işçi ve emekçi kısa çalışmanın ötesinde işten çıkartıldı. Önlem adı altında insanlar “Home-ofis“ çalışmalarına yönlendirildi, üstelik çocukların bakımlarını yüklenmek zorunda bırakıldılar. Bu durumdan kadınlar daha fazla etkilendi. İlk işten çıkartılanlar kadınlar oldu. Ev içi şiddetten en  çok etkilenen yine kadınlar oldu.

Burjuvazi ve devleti, hastanelerde tasarruf politikası sonucu, sağlık sistemi çöktü. Bununla birlikte aşılama çalışmasında bile tüm dünya hala korkunç bir beceriksizlik sergiliyorlar.

Kapitalizmin derinleşen sömürüsünü tüm çıplaklığı ile yaşayan sınıf ve emekçilerin, kadınların kapitalizme öfkesi de büyüyor. Dünya çapında grev ve direnişleri de büyütüyor. Bundan dolayı bu 1 Mayıs kapitalizme karşı taleplerimizi sıralayacağımız, sınıfa karşı sınıf tavrımızı ortaya koyarak, gelecek mücadele rotamızı da haykıracağımız bir gün olmak zorunda.

Kapitalizm yerkürenin iklimini ve doğasını değiştirmekle kalmadı onu sömürülecek bir para ve refah kaynağı olarak gördü. Bunun da sonuçları oluyor elbet. Kış ortasında sadece ağaçlar çiçek açmadı pek çok bakteri ve virüs türü de harekete geçti! Bu nedenle COVİD-19 ne ilkti ne de son olacak. Kapitalizm tarih sahnesinden def edilmeden, insanlık bu tür tehditlerle karşı karşıya kalmaya devam edecek!

Pandeminin yıkıcı sonuçlarının sorumlusu  kapitalizme, ekonomik krizin faturasını emekçilere kesmeye çalışan burjuvalara karşı büyüyen öfkemizi

1 Mayıs’ta alanlara çıkarak gösterelim.  Bulunduğumuz her yerde Enternasyonal marşını milyonlarca ses olup haykıralım! Taleplerimizi haykıralım!

– 3 hafta tam kapansın ve işçilerin ücretleri ödensin diyoruz!

– İşçileri ölüme sürerken geçerli olmayan yasakları tanımamaya çağırıyoruz!

– Sağlık sistemi düzeltilsin ve istinasız herkese aşı yapılsın diyoruz!

Yaşasın 1 Mayıs!

Hastalık’ kapitalizmdir, çare sosyalizmde!

 

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close