Manşet

’11 Mayıs’ta Düsseldorf’ta buluşalım!’

Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu 11 Mayıs’ta yapılacak eyleme çağrı yaptı

Tecridi kırmak için süren açlık grevlerine ve ölüm orucuna ses ver!

11 Mayıs’ta Düsseldorf’ta buluşalım!

DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in İmralı’da PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 7 Kasım’da başlattığı süresiz açlık grevi direnişi 6 ayını doldururken, Nasır Yağız’ın 170’li günlere yaklaşan, hapishanelerde, Strasburg’da 140’lı günlerde, Berlin’de, Paris’te, Den Haag’da, Toronto’da, Viyana’da, Roma’da ve daha birçok yerde devam eden süresiz açlık grevleri ve 15 tutsağın ölüm orucu direnişi büyük bir kararlılıkla sürüyor.

Faşizmin 8 yıl boyunca 810 başvurudan sonra 2 Mayıs’ta Sayın Öcalan’ı iki avukatı ile görüştürmesi tecridin kalktığı anlamına gelmemektedir. 8 yıl sonra gelen bu görüşme başta Leyla Güven, Nasır Yağız olmak üzere içerde ve dışarda yurtsever ve komünist açlık grevi direnişçilerinin, hapishane önlerinde direnişe öncülük eden annelerin ve tecrit karşıtı mücadele yürüten bütün güçlerin ortak kazanımıdır. 180 gündür süren onurlu direnişin sonucunda gerçekleşen görüşme, mutlak tecridin kalktığı anlamına gelmemektedir.

Faşist Erdoğan diktatörlüğünün Öcalan ve tutsaklar üzerindeki tecrit ve hak gaspları saldırısı devam etmektedir. Dışarıda direnişteki evlatları için sokağa çıkan analarımıza, tecride ve faşizme karşı gelen herkese, tüm toplumsal muhalefete pervasızca saldırılar, gözaltılar, tutuklamalar, katliamlar devam etmektedir. Bu saldırı ve katliamlar, Erdoğan’ın emriyle iptal edilen İstanbul belediye başkanlığı seçimleri, faşizme karşı direnişin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini bir kez daha göstermektedir.

Leyla Güven’in, hapishanelerdeki binlerce tutsağın, dünyanın farklı kentlerinde onlarca insanın süresiz açlık grevi direnişlerine ve 15 tutsağın ölüm orucu direnişine ses vermek, tecrit son buluncaya kadar kararlılıkla sürecek olan bu onurlu direnişin taleplerinin bir an önce kabul edilmesi, daha fazla insanın sağlığını ve yaşamını yitirmemesi için daha büyük çaba göstermek her insanın görevidir. Zira tecrit işkencedir ve bir insanlık suçudur.

Avrupa Tecride Karşı Yaşam Platformu olarak, süren bu büyük direnişe ses olmak, tecride karşı mücadeleyi büyütmek ve bu direnişe karşı Avrupa devletlerinin, kurumlarının sessizliğini protesto etmek için

11 Mayıs’ta Düsseldorf’ta 7 bin tutsak için 7 bin kişilik insan zinciri

oluşturmaya çağırıyoruz. Her katılımcının bir direnişçinin fotoğrafını taşıyacağı ‘insan zinciri’ eylemimiz Düsseldorf tren garından Düsseldorf parlamentosuna kadar uzanacaktır. Düsseldorf parlamentosu önünde bir mitingle bitireceğimiz eylemimiz Cumartesi günü saat 10.00 da başlayacaktır.

Tecridi kırmak ve yaşamı savunmak için tüm demokrat, ilerici, devrimci, yurtseverleri Cumartesi günü saat 10.00’da Düsseldorf’ta buluşmaya çağırıyoruz.

Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım!

Leyla Güven ve binlerce direnişçiyi yaşatalım!

Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu

7 Mayıs 2019

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close