DÜNYA

Açlık grevine destek eylemleri

Türkiye hapisanelerindeki tutsakların açlık grevi eylemine Avrupa’da destek büyüyor.

HABER MERKEZİ- Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi 58’inci gününe girerken, Almanya, Fransa, İtalya‘da  bir çok kentte direnişçilere destek için eyleme geçiliyor. Oturma eylemleri, mitingler, şehir merkezlerinde bilgilendirme çadırları bunlardan bazıları.

Bugün ise KCDK-E bünyesinde faaliyet yürüten Avrupa’daki Kürt kurumlarının temsilcilerinden oluşan bir grup Strasbourg’daki Avrupa Konseyi binası önünde açlık grevi eylemine başladı.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki AK binası önünde toplanan 500 kadar kişi, İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde bir basın açıklaması yaptı.

Fransızca, Kürtçe ve Türkçe basın açıklamalarının okunduğu eylemde, cezaevlerinde 58’inci bulan açlık grevlerinin tehlikeli aşamaya geldiğine dikkat çekildi. Türkiye’deki 29 cezaevinde toplam 200’ü aşkın siyasi tutsağın açlık grevinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, tutsakların insanlık dışı cezaevi koşulları ve insan hakları ihlallerine karşı kendilerini açlığa yatırdıkları vurgulandı.

CPT ve AK’nin harekete geçmesi talep ediliyor 

Açıklamada, birçok HDP’li milletvekili ile KCDK-E çatısı altında faaliyet yürüten Kürt kurum temsilcilerinin bugün açlık grevine girdiği belirtilirken, talepler ise şöyle sıralandı:

-Türkiye’deki siyasetçilerin cezaevlerindeki tutsakların meşru taleplerini dikkate alması,

-CPT’nin acilen Türkiye’deki cezaevlerini teftiş etmesi,

-Avrupa Konseyi’nin acilen Türkiye yönetimi nezdinde harekete geçmesi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close