DÜNYAKAPİTALİZM ELEŞTİRİSİ

1,4 milyar dolar parayı bulamıyorlar!

Bir yandan yüz milyarlarca dolar paralar silahlara aktarılıyor, diğer yandan savaşta yıkıma uğrayan çocukların hiç değilse şu veya bu şekilde ayakta kalmalarını bir nebze olsun sağlayabilecek 1,4 milyar dolar bulunamıyor.

göçmen çocuk

HABER MERKEZİ- 7 yıldır süren savaşın yol açtığı yıkımdan ve göçten kaynaklı Suriye ve komşu ülkelerdeki yardıma muhtaç 9 milyon çocuğa yönelik UNICEF destekli yardım programlarının para yetersizliği nedeniyle kesilmenin eşiğine geldiği belirtildi.

Konuya dair UNİCEF’in web sayfasında, acil yardım çalışmaları için 1.4 milyar dolar yardım çağrısında bulunulurken bu paranın yüzde 25’inden az bölümü karşılanabildiği vurgulandı.

“Suriye’deki savaşın 7’nci yılına girdiği, ufukta bir çözümün görünmediği“ belirtilen yazıda, şöyle deniliyor:

“Suriye’deki savaş, 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük insani krize ve yerinden edilme sorununa yol açmıştır. Suriye’de yaklaşık 6 milyon çocuk yardıma muhtaç durumdayken 2.5 milyon çocuk da başka ülkelerde mülteci olarak yaşamaktadır. Suriyeli tüm mültecilerin yüzde 80’i, halihazırda çok sayıda ihtiyaç sahibi insanın yaşadığı komşu ülkelerde bulunmaktadır. UNICEF’e yeni kaynak aktarılmaması, Suriyeli çocuklar ve ev sahibi topluluklar için kritik öneme sahip ve hayat kurtarıcı kimi faaliyetlerin durması gibi ciddi bir risk doğurmaktadır.”

Emperyalistlerin ve bölge gericiliklerinin çıkardığı kirli savaşlar büyük bir toplumsal yıkıma yol açarken, bunun sonuçlarını nedenleriyle birlikte ortadan kaldırma yönelimi olmadan, ‘dostlar alışverişte görsün’ misali yaşanan acılar ve yokluklar UNİCEF gibi emperyalizmin sosyal yüzü diyebileceğimiz kurumlar tarafından sözümona dindirilmeye çalışlıyor. Bunun kirli savaşların sonucunda yaşanan yıkımlara çare olmayacağı açık.

Gene de, ‘acil yardım’ için gerekli dedikleri 1,4 milyar dolarcık parayı bile bulamamaları karşısında insan öfkeleniyor ve ‘lanet olsun size’ dedirtiyor!

Bir yandan yüz milyarlarca dolar paralar silahlara aktarılıyor, diğer yandan savaşta yıkıma uğrayan çocukların hiç değilse şu veya bu şekilde ayakta kalmalarını bir nebze olsun sağlayabilecek 1,4 milyar dolar bulunamıyor.

Şaşırmıyoruz! Çünkü, dünya halkları açısından emperyalist-kapitalizm yaşam değil ölüm demektir!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close