DÜNYA

‘Gidilecek yer kalmadı’

UNİCEF’in raporuna göre, Irak’ta Ocak ayından bu yana 152 çocuk katledildi.

unicef

HABER MERKEZİ– Emperyalizmin “sosyal yüzü“ diyebileceğimiz kurumlardan UNİCEF yeni bir rapor daha yayınladı, bölgede bitmeyen savaş ortamından en çok çocukların yıkıma uğradığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), Irak’ta 5 milyondan fazla çocuğun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ve ülkede yılbaşından bu yana 152 çocuğun öldürüldüğünü duyurdu.

UNICEF’in açıkladığı “Gidilecek bir yer kalmadı” başlıklı raporda, “2014’ten bu yana Irak’ta 4 bin 650 çocuk ailelerinden koparıldı veya refakatsiz kaldı. 138 okul ve 58 hastane saldırıya uğradı. 3 milyondan fazla çocuk düzenli olarak okula gidemiyor. 1,2 milyon çocuk da hiç okula gidemiyor.” bilgileri aktarıldı.

Açıklamada, Ocak ayından bu yana 152, son üç yılda ise bin 75 çocuğun yaşamını yitirdiği bildirildi. Yılın ilk yarısında 255, yine son üç yıl toplamında da bin 130 çocuğun sakat kaldığı veya yaralandığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde UNİCEF, 7 yıldır süren savaşın yol açtığı yıkımdan ve göçten kaynaklı Suriye ve komşu ülkelerdeki yardıma muhtaç 9 milyon çocuğa dair açıklamalar yapmış, yıkıma uğrayan çocukların hiç değilse şu veya bu şekilde ayakta kalmalarını bir nebze olsun sağlayabilecek 1,4 milyar doların dahi bulunamadığını söylemişti!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close