İŞÇİ SINIFIManşet

‘Dünyada 152 milyon çocuk çalıştırılıyor’

‘Dünya çocuk işçiliğine karşı mücadele günü’ öncesinde UNICEF Almanya ‘çocuk işçi sayısında düşüş çok yavaş’ dedi

HABER MERKEZİ– 12 Haziran „Dünya çocuk işçiliğine karşı mücadele günü’ öncesinde UNICEF Almanya açıklamalar yaptı.

Dünyada 152 milyon çocuğun çalıştırıldığını belirten UNICEF Almanya başkanı Christian Schneider „çocuk işçi sayısındaki düşüşün çok yavaş olduğunu“ söyledi.

İLO’nun raporlarına göre 2000 yılında 246 milyon kız ve erkek çocuğunun çalıştırıldığını, bu sayının 2016’da 152 milyona düştüğünü ifade eden Schneider, „bu yavaş düşüş bu şekilde devam ederse 2025’te çocuk işçi sayısının ne yazık ki en az 121 milyon olacağını“ belirtti.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun geçen yıl yayımlanan raporuna göre, dünya genelinde 73 milyonu tehlikeli işlerde olmak üzere 152 milyon çocuk çalıştırılıyor.

Afrika, bölgesel yoğunluk bakımından yüzde 19.6 oranı ile çocuk yaşta çalıştırılmanın en yoğun olduğu bölge olarak belirtiliyor. Afrika’yı sırasıyla yüzde 7.4 ile Asya ve Pasifik bölgesi, yüzde 5.3 ile Amerika, yüzde 4.1 ile Avrupa ve yüzde 2.9 ile Orta Asya ve Arap ülkeleri izledi.

Sektörel dağılıma bakıldığında çocuk yaşta çalıştırılanların yüzde 79’u tarım sektöründe, yüzde 17,2 oranında hizmet sektöründe ve yüzde 11,9 oranında sanayi kolunda bulunuyor.

Çocuk yaşta çalıştırılmayı temel politika alanlarından biri olarak gören ILO, 2025 hedefine yönelik politika ve programlara ilişkin raporunda, çocuk yaşta çalıştırılmaya ilişkin yasal düzenlemeler ve standartlar, sosyal koruma, eğitim ve insana yakışır iş olanaklarıyla sonlandırılacağına işaret ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yapılan, 2012 yılı Çocuk İşgücü Anketi’ne göre ise, Türkiye’de 893 bin çocuk çalıştırılıyordu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close