KADIN

8 Mart kızıldır!..

Alınteri korteji, “Yaşamın yarısı biziz, kavganın yarısı da biz olacağız!” sloganıyla yürüdü

8 Mart kızıldır!..

Devrimci 8 Mart Platformu’nu oluşturan devrimci yapılar Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak için saat 13:00’te Kolej Meydanı’nı araç trafiğine kapatarak Sakarya Meydanı’na yürüdüler.

Polis, yakın mesafe duruşları, birebir soruları ve yoğun telsiz sesleriyle yürüyüş için toplanan kalabalığı sürekli olarak taciz etmeye çalıştı. Yürüyüşün başlayınca bu kez polisler yürüyüşe izin vermeyeceklerini, yüründüğü taktirde müdahale edeceklerini, yasal işlem başlatacaklarını ifade ettiler. Platform üyelerinin yürüme kararından vazgeçmemesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kaldı. Kolej Meydanı, Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Sakarya Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yüründü.

Alınteri okurları da “Soframa Ekmek, Ruhuma Gül istiyorum!” şiarlı pankartlarıyla yürüyüşte yerlerini aldılar. Yürüyüş boyunca sık sık “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!”, ”8 Mart kızıldır, kızıl kalacak!”, ”Kadın-erkek el ele örgütlü mücadeleye!”, “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz!”, ”Engin Ardıç hesap verecek!”, “Tacize, tecavüze, şiddete son!”, ”Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son!”, “Biji roja jiner kedkar heşt adar!”, “Kadın tutsaklar onurumuzdur!”, “Lale Çolak, Selma Aybal, Nilgün Gök, Zeynep Poyraz yaşıyor!”, ”Devrim şehitleri onurumuzdur!”, “Emekçi kadınlara özgürlük, kahrolsun faşist diktatörlük!” sloganları atıldı.

Sakarya Meydanı’na varıldığına basın açıklaması yapıldı. Platform adına yapılan açıklamada, kadınların ezilenin ezileni olduğu belirtildi. Kadınların cinsel, ulusal ve sınıfsal olarak, baskıya maruz kaldıkları, ezildikleri ve sömürüldükleri vurgulandı. Açıklamada, Torba Yasa’nın özellikle kadınlar için geleceksizleştirme ve kimlikleştirme anlamına geldiği ifade edildi. Kadın cinayetlerinin artışına dikkat çekilen açıklamada, “Devletin ataerkil niteliği gereği işbirlikçi rol üstlenmesiyle bu cinayetler politik ve sistematik bir görünüme bürünüyor” denildi. Açıklamada, kadının kendisine yönelen saldırıları göğüsleyebilmesinin tek yolunun örgütlü mücadelede yer almasından geçtiği ifade edildi. Ardından kısa bir tiyatro oyunu sergilendi. Tiyatro oyununu halaya bağlayan katılımcıların ardından Mamak İşçi Kültür Evi üyeleri bir konser verdiler. Sakarya Meydanı uzun süre türküler ve halaylarla, 8 Mart’ın kızıllığına yakışır şekilde, şenlendi.

Basın açıklamasının ardından söz alan TAYAD’lı bir anne, Engin Ardıç’la ilgili kısa bir konuşma yaptı: “…Sen devrimcileri kendi burjuva ahlakınla yorumluyorsun. Bizim kızlarımız devrimci ahlaka sahiptir ama sen bunu anlayamazsın, beyinsiz! Haddini bil sen kim oluyorsun da bizim kızlarımıza dil uzatıyorsun!…” dedi ve devrimci mücadelenin kadın erkek el ele gerçekleşeceğine değindi.

Eylem, halayların ardından saat 15:00’te sona erdirildi.

Eylemi örgütleyen Kurumlar: ALINTERİ, YENİ DEMOKRAT KADIN, 78’LİLER GİRİŞİMİ, ÇHD, DEMOKRATİK KADIN HAREKETİ, HALK CEPHESİ, KIZIL HAREKET, MÜCADELE BİRLİĞİ, BDSP

Destekleyenler: ODAK, KALDIRAÇ

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close