DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: Coca Cola’nın merkezi önünde enternasyonal işçi eylemi

Atlanta’daki merkezin önünde işçiler Coca Cola’nın düzenlediği ‘İnsan Hakları Forumu’nu protesto etti

HABER MERKEZİ– İşçi düşmanlığıyla nam salmış Coca Cola’nın ABD’nin Georgia Eyaleti’ndeki Atlanta kentinde bulunan merkezi önünde bugün bir çok ülkeden Coca Cola işçilerinin katıldığı bir eylem düzenlendi.

İşçiler, kendilerine kölece çalışma koşullarını dayatan şirketin, bu niteliğiyle tezat oluşturacak şekilde isim verdiği „İnsan Hakları Forumu“ etkinliğini protsto etmek için biraraya geldiler.

Eylem, ABD’nin her yanında örgütlü “Teamsters” sendikasının da üyesi olduğu küresel bir sendika federasyonu olan IUF tarafından düzenlendi. Yapılan protesto, şirketin hak ihlallerine karşı sürdürülen, 32 ülkeden Coca-Cola işçilerinin örgütlendiği 100’den fazla sendikanın dahil olduğu uluslararası kampanyanın parçası.

IUF sendikası, aynı zamanda bugün, Georgia State Üniversitesi’nde alternatif “İnsan Hakları Konferansı”nı düzenledi. Endonezya, Filipinler ve ABD’den gelen işçilerin yaptığı konuşmalarda, Coca Cola’nın işçilere yönelik saldırılarından, işçi haklarına saygılı davranmayışından, Haiti, Endonezya, İrlanda, Filipinler ve ABD gibi bir çok ülkede sendika düşmanı uygulamalrından, dayatılan düşük ücretlerden ve daha pek çok ihlallerden söz edildi.

1903 yılında kurulan “Uluslararası Teamsters Kardeşliği” ABD, Kanada ve Porto Riko’da toplam 1.4 milyon kadın ve erkek işçiyi temsil ediyor.

Kaynak: Teamster.org

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close