DÜNYA

ABD: Katil polise öfke dinmiyor

Missouri’nin St. Louis sokaklarında 3 gündür binlerce kişi sokaklara çıkıyor, polisle çatışıyor

st louis protesto1

HABER MERKEZİ– 2011 yılında 24 yaşındaki siyahi genç Anthony Lamar Smith’i soğukkanlılıkla katleden polis Jason Stockley’in geçtiğimiz Cuma günü beraat ettirilmesine olan öfke dinmiyor, artarak sürüyor.

St. Louis polisine “gündüzleri sakin, geceleri tahripkar” dedirten protesto gösterilerine katılanlar, yine polisin “müsamaha göstermeyeceğiz” saldırganlığına karşı protestolarını 3 gündür sürdürüyorlar.

st louis protesto2

st louis protesto3

Katil polisin mahkeme tarafından beraat ettrilmesi haberi üzerine Cuma akşamı protestocular sokaklara dökülmüştü. Sokakları terk etmeyen eylemcilere polis biber gazı sıkarak saldırmış ve 33 kişiyi tutuklamıştı.

Cumartesi günü protestolar devam etti. “Özgürlüğümüz için savaşmak bizim görevimiz” şiarıyla binlerce kişi yine sokağa çıktı. Miting gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Polis yine saldırdı. Eylemciler cam-çerçeve indirdiler, polise karşılık verdiler.

st louis protesto4

st louis protesto5

Burjuva basın ve polis “vandalizm” yaygarası kopardılar.

st louis protesto6

Beri yandan, çevredeki bir dükkan sahibi, kırılan camları temizlerken “insanların öfkesini anlıyorum. Bunu düzeltmenin yolunun bu olduğunu söylemiyorum ancak pencere öldürülmedi. Kimse pencere için cenaze kaldırmayacak. Yenisini alabiliriz. Ama siyahi genç öldürüldü. Bunun telafisi yok” diyerek “vandlizm” suçlamalarına kendi cephesinden yanıt veriyor.

Pazar akşamı ise, binin üzerinde protestocu St. Louis Polis karakolu önünde toplandılar. Oradan Saint Louis Üniversitesi kampüsüne yürüdü.

st louis protesto7

Polisin saldırısı sonucunda 80 kişi gözaltına alındı.

st louis protesto8

Ne olmuştu?

2011 yılında Anthony Lamar Smith “uyuşturucu satışı yaptığı şüphesiyle” iki polis tarafından durduruldu. Smith, arabasıyla ve polisler onu kovaladı. Yol boyunca, katil polis Stockley ortağına “Ben o piç kurusunu öldüreceğim, bilmiyor musun!” dedi. Ve 1 dakika sonra Smith öldürüldü. Polisler Smith’in arabasına çarptı, Stockley dışarı çıktı, arabaya doğru yürüdü ve sürücünün penceresinden Anthony Lamar Smith’e beş atış yaptı. Kurşunlardan birisi 6 cm yakından gencin vücuduna saplandı!

Katledilen siyahi genç

öldürülen siyahi genç

Katil polis

katil polis

Polisin siyahi genci katlettiği an

polis siyahi genvi öldürüyor

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close