DÜNYAİŞÇİ SINIFI

ABD: ‘Labor Day’de protestolar öne çıkacak

Amerika’lı emekçiler 4 Eylül ‘işçi bayramı’nda saat-başı asgari 15 dolar ücret talebiyle sokağa çıkacak

labour day

HABER MERKEZİ– ABD’de “geleneksel işçi bayramı” (Labor Day) olan 4 Eylül’de 400’ün üzerinde şehirde yüzbinlerce emekçi çalışmayacak, protesto gösterileri için sokağa çıkacak.

Bu seneki Labor Day yürüyüşlerine protestoların damga vurması bekleniyor. Diğer taleplerin yanında, öne çıkan talep saat-başı asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesi.

15 dolar ücret talebi daha ziyade sağlık, temizlik, gıda gibi ‘hizmet’ sektörlerindeki düşük ücretlilerin acil talebi olarak yaygınlık kazanıyor. Bu talep doğrultusunda düzenlenecek protesto gösterileri ‘hizmet’ sektöründe örgütlü sendika SEIU tarafından destekleniyor.

McDonald’s gibi “fast-food” işçilerinin yıllardır bu uğurda verdikleri mücadeleler sonucunda New York ve Washington, D.C. dahil olmak üzere bazı şehirlerde emekçiler bu hakkı yasal olarak kazandılar.

Şimdilerde “fight 15 dolar” (15 dolar için mücadele et) şiarı dünya genelinde özellikle “fast-food” işçileri arasında yaygınlaşıyor. Nitekim İngiltere’deki McDonald’s işçileri bundan esinlenerek, uluslararası dayanışmayı da güçlendirmek amacıyla grevlerini 4 Eylül’de başlatacaklar.

İşçi sınıfının mücadelesini pasifize etmek amacıyla ilan edilen ‘Labor Day’

Aslında 4 Eylül Labor Day, işbirlikçi sendikaların da desteği alınarak, sınıf mücadelesinin militan karakterini zayıflatmak ve liberalize-pasifize etmek için devrimci 1 Mayıs’ın karşıtı olarak 1887 yılında resmi tatil olarak belirlenmiştir.

1958 yılında dönemin Başkanı Eisenhower 1 Mayıs’ı “sadakat (loyalty) ve kanun (law) günü” olarak ilan etmiştir.

Labor Day’i 1 Mayıs gününe kaydırmak için çeşitli mücadeleler de verildi, 1 Mayıs’larda protesto yürüyüşleri yapıldı ama şimdiye kadar başarılı olunamadı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close