DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: Memphis grevinin yıldönümünde ‘Fast-Food’ işçileri alanlara çıkıyor

Sendika hakkı ve saat ücreti olarak 15 dolar talebiyle yarın onlarca şehirde protesto gösterileri yapılacak

HABER MERKEZİ– Dünyanın bir çok ülkesinde temel hakları için mücadelelerini yükselten “Fast-Food” işçileri Amerika’da onlarca şehirde yarın alanlara çıkacak.

abd fast food işçileri

Sendikal örgütlenme haklarının önündeki engellerin kaldırılmasını ve saat ücretinin 15 dolara yükseltilmesini talep eden işçiler, yarın, tarihi Memphis grevinin 50. yılında sokaklara akacak.

1968 yılının 12 Şubat’ında ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis şehrinde 1,300 temizlik işçisi ırk ayrımcılığına karşı ve temel hakları için greve çıktılar.

Şehirde yaşayanların yüzde 40’ı siyahiydi ve temizlik işi gibi “istenmeyen” bir alanda çalışanların yüzde 95’i de “kara renkli” emekçilerdi.

“Siyah” oldukları için daha düşük ücretlerle çalıştırılmaktan, kolayca işten atılmaktan, işsizlikten bezmiş olan işçiler, iki işçinin yol yapımı sırasında “kaza”yla hayatını kaybetmesinin ardından 11 Şubat’ta toplandılar. Ve sendikal haklarıınn tanınması ve ücretlerine saat başına 2 dolarlık bir artış yapılması talebiyle 12 Şubat’ta grevi başlattlar.

Grev 16 Nisan 1968’de “sendikanın tanınmasını ve ücretlere zam yapılmasını” içeren bir anlaşmayla bitirildi. Ancak kazanımların mücadelelerle korunması gereken yeni bir döneme girilmişti..

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close