DÜNYAKADIN

ABD: ‘Siyahi kadın için adalet’ yürüyüşü

Amerika’da onbinlerce kişi “siyahi kadın için adalet” yürüyüşü gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ- Bugün Amerika’nın başkentinde onbinlerce kişi, kadın örgütlerinin düzenlediği “siyahi kadın için adalet” yürüyüşüne katıldı.

Siyahilere, özellikle de kadınlara yönelik devlet şiddetine, haksız yere hapsedilmelerine, tecavüze ve cinsel şiddete maruz kalmalarına, katledilmelerine, zorla sınır dışı edilmelerine ve daha pek çok baskı uygulamalarına karşı düzenlenen yürüyüş Washington DC’deki Adalet Bakanlığı’na doğru yapıldı.

Irkçılığı, cinsel ayrımcılığı protesto eden siyahi kadınlar, ekonomik ve sosyal yaşamda “eşitlik” taleplerini haykırdılar.

Lincoln Park’ta iki koldan başlayıp daha sonra birleşen yürüyüşte “Kölelik hiç bitmedi, sadece gelişti” “Afrikalı Amerikalılar üzerindeki polis vahşetine son” “Göçmenler zorla sınır dışı edilmesi”gibi dövizler taşındı.

Yürüyüşçüler, sporcuların başlattığı “diz çökme” protestosuna da selam yolladılar.

Trump Otel’in önüne gelindiğinde kitle “faşist Amerika’ya hayır” sloganı attı.

Kasırganın etkisiyle zor günler yaşayan Porto Riko halkıyla dayanışma içinde olunduğu mesajı da verildi.

Bugünkü yürüyüş, tarihte ‘Elaine Katliamı’ olarak bilinen olayın yıldönümüne denk getirildi.

Elaine katliamı

Elaine katliamı, 30 Eylül1919’da Amerika’nın güney eyaletlerinden Arkansas’ın Phillips ilçesi kırsalında Elaine yakınlarındaki Hoop Spur’da başladı.

Arkansas Deltasında bulunan bölge, pamuk tarlaları için geliştirildi ve burada Afrikalı-Amerikalı siyahiler köle gibi çalıştırıldılar. 20. yüzyılın başlarında nüfus hala ezici bir çoğunlukla siyahtı. Kölelik sözümona kaldırılmıştı ama ekonominin kontrolü beyaz toprak sahiplerinin denetimindeydi. Köle soyundan gelenler toprağı işlemek için, örneğin tohumu beyazlardan satın almak zorundaydılar. Beyazlar siyasi-askeri desteği de arkalarına alarak köleliği fiilen devam ettirdiler.

Siyahi nüfus örgütlenmenin yollarını aramaya başlamıştı. 1918-1919 yıllarında sendikal birlikler oluşturmak üzere çalışmalar yürütüldü. 29 Eylül 1919’da Elaine yakınlarındaki bir kilisede yaklaşık 100 kişilik toplantı yaptılar.

Beyazlar siyahların örgütlenmesine direndiler. Ve saldırıya geçtiler. Sağdan soldan yaklaşık 1000 silahlı adam topladılar. Eyalet yönetiminin de askeri desteğinde katliam yaptılar. 3 gün süren saldırılarda 5 beyaz öldü, yüzlerce siyahi (kaç kişinin öldürüldüğü tam olarak bilinmiyor) katledildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close