DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD ve Burnei’de 5 inşaat işçisi öldü

Florida’da JW Marriot’a ait otel inşaatında 2, Burnei’deki köprü inşaatında 3 işçi ‘kaza’da hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ– Amerika’nın Florida eyaletinde Disney yakınlarındaki „Chelonia Parkway“ sahasında bir otel inşaatında çalışan 2 işçi „kaza“da hayatını kaybetti.

Dayton Daily News’in aktardığına göre, iskelenin çökmesi sonucunda, iskelede bulunan 4 işçiden 2’si 7. kattan aşağıya düşerek öldü. Diğer işçiler ise düşmekten son anda kurtuldu.

Otel inşaatı, genellikle göçmen işçilerin kuralsız şekilde çalıştırıldığı ve ödenmeyen ücretlerle sık gündeme gelen (dünya ölçeğinde otel zincirine sahip) JW Marriot’a ait.

Brunei’de 3 işçi

Güneydoğu Asya’da Borneo adasında bulunan küçük ülke Brunei’de 30 kilometre uzunluğundaki köprü inşaatında 3 göçmen işçi hayatını kaybetti.

Köprü kulelerinden birinin çökmesi sonucunda meydana gelen “kaza”da ölen işçilerin hangi ülkeden oldukları belirtilmedi.

İlgili bakanlıkların ortak yaptığı açıklamada “Köprü inşaaatının asıkya alındığı” bildirildi. Çalışmaya gelen göçmen emekçiler genellikle Filipinler, Malezya, Hindistan, Bangledaş gibi ülkelerden.

Önümüzdeki sene tamamlanacağı söylenen Temburong Köprüsü, 1,6 milyar BND (1,71 milyar ABD doları) değerinde olan bir proje ve Güneydoğu Asya’daki en uzun köprü olacak.

İnşaat projesini, Çin Devlet İnşaat Mühendisliği Şirketi ile Güney Koreli Daelim şirketi birlikte yürütüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close