DÜNYAİŞÇİ SINIFI

ABD’de H-2A köleliğine karşı ilk grev

‘Meksika sınırına duvar öreceğiz’ diyen Trump’ın Amerika’sında çiftliklerde onbinlerce Meksika’lı göçmen köle gibi çalıştırılıyor

h-2a köleliği

YAŞANACAK DÜNYA– Amerika’daki kapitalist tarımsal üretimin yapıldığı çiftliklerde çalışan işçilerden yarısından fazlası Meksika’lı göçmen emekçilerden oluşuyor.

Oturum belgesi olmayan göçmen emekçilerin “belge”leri ‘mevsimlik ithal kölelik’ koşullarını düzenleyen “konuk-işçi vize sistemi”yle düzenleniyor.

H-2A mevsimlik köleliği

1986’dan beri yürülükte olan “H-2A konuk-işçi programı” ABD’ye geçici veya mevsimlik tarım amaçlı yabancı işçilerin girişine izni veriyor. H-2A, mevsimlik işlerin yerine getirilmesinde tarımsal patronların ihtiyaç duyduğu ucuz emek miktarına bağlı olarak “göçmen olmayan yabancı işçilerin” ABD’ye getirilmesini olanaklı kılıyor.

‘Göçmen olmayan göçmen’ emekçiler bir ay veya iki ay gibi kısa veya çoğu zaman 10 ay süreyle, ancak patronların ihtiyacına göre gerekirse işçilerin 10 aydan daha uzun süre kalmasına izin verecek özel düzenlemelerle kapitalist çiftliklerde yerleştiriliyorlar.

Bu işçilerin tümü sözümona ABD ücret yasaları, işçi tazminatları ve diğer standartlara göre çalıştırılmaları gerekirken, tahmin edileceği üzere, fiiliyatta böyle olmuyor.

Barınma sorununu da “çözmekle yükümlü” patronlar yerinden yurdundan kopup gelmiş emekçilerin bu durumunu sonuna kadar “kötüye kullanıyorlar”. İşçiler bunaltıcı sıcaklarda 13-15 saate varan uzun işsaatleri boyunca çalışmaya zorlanıyorlar. Ücretlerin son derece düşük ve barınma koşullarının kötü olduğu koşullrda işçiler, hastalık durumlarında bile çalıştırılıyorlar.

2015 yılındaki verilere göre, H-2A programı çerçevesinde yaklaşık 140 bin civarında göçmen emekçi ‘istihdam’ ediliyordu. Son iki yılda ise “vizesi kabul edilen” işçi sayısında yüzde 36 civarında artış yaşandığı belirtiliyor.

1986’dan beri yaşanan ilk grev

Kuzey Washington’da Meksika’lı tarım işçileri, aşırı sıcaklarda aşırı çalışmadan ötürü ölen/katledilen Honesto Silva Ibarraa dlı işçinin ölümün protesto etmek için 4 Ağustos’ta Sarbanand Çiftliklerinde greve çıktılar.

Bu, 1986’da H-2A vize sistemi kurulduğundan beri işçiler tarafından yapılan ilk grevdi.

Washington’da Meksika’dan getirtilen yaklaşık 15.000 tarım işçisi çalıştırılıyor. Bu işçiler Sarbanand Çiftliklerinde çilek toplamak için 13 saat çalışmaya zorlandılar. Sarbanand Çiftlikleri, göçmen emeğinin yoğun sömürüsüyle nam salmış Kaliforniya Delano merkezli tarım tekeli olan Munger Farms’a ait.

Üç çocuğun babası olan Honesto Silva Ibarra, çalışamayacak kadar hasta olduğunu patronlara iletti. Ama patronun adamları “çalışmayı sürdürmezsen kovulacağını” söylediler. Ve Silva birkaç gün sonra yerel bir kliniğe nakledildikten sonra ve Seattle Seattle’daki Harborview Hastanesi’nde öldü.

Öfkeli olan diğer işçiler daha hastanedeyken bir komite kurdular ve “yönetimden daha iyi koşullar talep etmek için” harekete geçtiler. 70 işçi grev yaptı. Ertesi gün “itaatsizlik” nedeniyle işten atıldılar.

70 işçi kovulduktan sonra, çantalarını topladılar, sınıra yakın bir yerde, sınır dışı edilme tehditlerine rağmen dost bir Latin ailesi mülkünde kamp kurdular. Yerli halk çadır, su, yemek, soğutucu, jeneratör ve daha pek çok ihtiyaçlarını karşılamaya yardım ettiler.

Kamp kuran işçiler 8 Ağustos’da Sarbanand arazisine giderek dayanışma gruplarıyla birlikte yürüyüşler yaptılar. Çiftliğe ulaştıklarında 50 işçi daha çıktı ve onlara katıldı.

Direnişçi işçiler kampta kalmaya devam ediyorlar ve durumları belirsizliğini koruyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close