KADINManşet

ABD’de kadınlar kürtaj hakkını savunuyor

ABD’de kürtajın yasaklanmasına ilişin Yüksek Mahkeme kararına karşı ülkenin pek çok kentinde kadınlar sokağa döküldü

ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararının iptal edilmesine yönelik taslağının basına sızmasının ardından, kadınların sokakları doldurması gecikmedi.New York eyaleti, Manhatten Washington, gibi şehirler başta olmak üzere binlerce kişi kürtaj hakkını savunmak için sokaklara döküldü.

Sokağa çıkanların büyük bir çoğunluğunu gençler ve kadınlar oluşturuyor. Düzenlenen eylemlerde kürtajın temel bir hak olduğuna işaret edildi. Ülkenin pek çok yerinde kadınlara kürtaj hakkının yasaklanamayacağını haykırırken, bir grup kadın da başkent Washington’da bulunan Yüksek Mahkeme binası önünde toplandı.

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alındığı ileri sürülen taslak görüş, 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden kararın açıkça yanlış olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde, Roe-Wade kararının “açıkça yanlış”, “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu” ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca “kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı” dile getiriliyor.

Daha fazlası

İlgili

Close