DÜNYAManşet

ABD’de ‘OccupyICE’ eylemleri

Trump yönetiminin göçmen karşıtı ‘Sınırda sıfır tolerans’ uygulamasına yönelik protestolar büyüyerek devam ediyor

HABER MERKEZİ– ABD’nin Portland şehrinde aktivistler bölge halkı, Meksika sınırındaki binlerce çocuğun ailelerinden ayrılması da dahil olmak üzere Trump yönetiminin göçmen karşıtı politikalarını protesto etmek için yerel ‘ABD Göçmenlik ve Gümrük Dairesi’ (ICE) binasının bulunduğu alanı işgal etti.

Kendisine “#OccupyICEPDX” adını veren grup, ICE’nin kaldırılmasını ve hükümete “Sınırda sıfır tolerans” uygulamasının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

17 Haziran Pazar akşamında başlayan eylemde bina girişini başarıyla bloke eden aktivistler Perşembe gecesinden itibaren kampta kalmaya başladılar.

Binada asılı Amerikan bayrağını indiren eylemciler yerine “Mülteciler hoşgeldiniz” yazılı bayrak astılar.

abd işal eylemi abd işgal eylemiabd işgal eylemi portland

Şu anda yaklaşık 50 çadırın bulunduğu ve yüzlerce eylemcinin kaldığı kampta güvenlik devriyeleri, medya temsilcileri, tıbbi bakım görevlileri, kütüphane, çocuklara bakmayı içeren bir çocuk ve oyun alanı ve bir mutfak var.

Liberationnews.com’un aktardığına göre, göçmenlerin tutulduğu bir bölümün de bulunduğu binadan ICE görevlilerinin çıkışını -Perşembe günü- engelleyen protestocular polisin “Evlerine, ailelerine gitmelerine izin verin” demesine “Peki içerdekiler ailelerine neden kavuşamıyor” şeklinde yanıt verdiler. Daha sonra alana getirilen özel polis güçleri mahsur kalan ICE görevlilerini başka bir çıkıştan alarak evlerine yolladı.

“ICE fiziksel olarak ortadan kaldırılıncaya kadar burada kalıyoruz” diyen eylemciler bu işgal hareketinin ülke çapında yaygınlaştırılması çağrısında bulunuyorlar.

Öte yandan, çoğalan protestolar karşısında geri adım atan ABD Başkanı Donald Trump, aileleri bir arada tutmak için Çarşamba günü bir kararname imzaladı. Bununla birlikte, henüz ailelerinden ayrılmış olan çocuklara ne olacağı belli değil.

portland ıce işgalportland ice işgal

New York’ta binlerce kişi yürüdü

Dünya Mülteciler Günü kapsamında 21 Haz,iran’da New York’ta bir araya gelen binlerce kişi Trump yönetiminin göçmen politikalarını protesto etti.

Ülkeye yasa dışı girdikleri gerekçesiyle devletin “el koyduğu” ve ailelerini sınır dışı ettiği göçmen çocuklarının görüntüleriyle büyük tepki çeken ABD’de göçmen ve mülteci hakları için yürüyüş yapıldı.

Kentin sembol mekanlarından Bryant Park’ta toplanan binlerce kişi, buradan Birleşmiş Milletlere (BM) kadar yürüdü.

30 Haziran’da ülke çapında protestolar yapılacak

ABD yönetiminin “Sınırda sıfır tolerans” uygulamasıyla göçmen aileleriyle çocuklarının ayrılarak farklı toplama kamplarına konması 30 Haziran’da ülke çapında yapılacak gösterilerle protesto edilecek.

Protesto gösterilerinin en büyüğü Washington DC’de Lafayette Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Eş zamanlı olarak diğer pek çok şehirde de eylemler düzenlenecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close