DÜNYAİŞÇİ SINIFI

ABD’de öğrenci ve işçilerden ortak protesto

Kaliforniya Üniversitesi öğrencileri ve işçileri, işçi kıyımına hazırlanan yönetimi protesto ettiler.

UC

HABER MERKEZİ- Devlete ait Kaliforniya Üniversitesi öğrencileri ve işçiler, kampüs içinde kurulu Ronald Reagan Hastanesi’nin önünde, geçtiğimiz Cuma günü, 500 kişinin katıldığı bir eylem yaptılar.

Öğrencilerin emekçilerle elbirliği içinde yaptıkları eylem, Ronald Reagan Hastanesi (UCLA)’nin işçilere yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlendi.

Hastane yönetimi kampüsteki park yerlerinde görevli 80 kadar emekçiyi işten atmak ve yerlerine daha düşük ücretle çalışacak yeni işçileri -ve muhtemelen öğrencileri- işe almak istiyor.

Öğrenciler ve işçiler, yürürlükteki iş sözleşmesiyle çalışan işçilerin ücretlerinin göreli yükseltilmiş olmasından dolayı yönetimin bu işçileri işten atmak istediğini söylüyorlar.

2015 yılılında imzalanan sözleşmeyle saat ücreti, haftada en az 20 saat çalışılmış olması kaydıyla, en az 15 dolar olarak belirlenmişti.

Yönetim bu durumu zaten gizlemiyor: “Ücretleri yükseltildikten sonra varolan sözleşmeye göre işçi çalıştırmak maliyet açısından uygun değil. Dışarıdan taşeronlar aracılığıyla bunu yapmak olarak üniversitenin genel giderlerden tasarruf etmesine yardımcı olacak“

Alternatif çözüm ise hemen yakında, üniversite kampüsünün içinde var nitekim! Öğrenciler part-time gibi yöntemlerle işe alınır, üstelik daha uygun fiyata!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close