DÜNYAManşet

ABD’nin Alabama Eyaleti’nde 1100 maden işçisinin grevi sürüyor

ABD’nin Alabama eyaletinde Warrior Met şirketinin kömür madenlerinde çalışan 1100 maden işçisi greve çıktı.

Amerika Birleşik Maden İşçileri Sendikası’na (UMWA) üye işçiler, talep ettikleri ücretin kabul edilmemesi karşısında 1 Nisan’dan beri grevdeler.

İflas edeceği gerekçesiyle 2016 yılında işçilere sefalet ücreti dayatan maden şirketi, aradan geçen beş yıla rağmen düşük ücret politikasını sürdürüyor. İşçilere yönelik baskıyı ve hak gasplarını arttırıyor.
İşçiler ise 2016 yılındaki ücret kaybını telafi edecek bir ücret artışı talep ediyorlar. Hastalık izni haklarının tanınmasını, para cezalarının ve baskının sona erdirilmesi grevin talepleri arasında. Artık temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma geldiklerini, aldıkları ücretin 2009 yılında aldıkları ücretin bile gerisinde kaldığını açıklıyorlar. Ücretlerinin diğer büyük maden şirketlerinde çalışan işçilerin de çok gerisinde olduğunu söyleyen işçiler 6 dolarlık saat ücretinde artış talep ediyorlar.

İşçilerin greve çıkmasının ardından maden şirketi saatlik ücrete 1 dolarlık zam teklif etti. Sendikayla geçici bir sözleşme düzenlendi. Fakat işçiler bu ücret artışının kabul edilemez olduğunu dile getirerek sözleşmeyi reddettiler.

Sözleşme maddelerinin açıklanması sırasında işçiler salonu terk ettiler ve greve devam etme kararı aldılar. Böylece 40 yıl aradan sonra dev maden sahasında gerçekleşen ilk greve imza attılar.

Kovid-19 salgınını bahane eden şirket, işçilerin toplu olarak grev alanında bulunmasını yasaklıyor. Grev alanına polisleri yığıyor. İşçilerse bunun madene getirilen grev kırıcıların grevci işçiler tarafından engellenmesinin önüne geçmek için yapıldığını açıklıyorlar.

Öte yandan diğer maden şirketlerinde işten atılan ve Warrior Met tarafından grev kırıcılık yapmaları istenen işçiler grevci işçilerle dayanışma içinde olduklarını açıklaması gibi sınıf dayanışmasının güzel örnekleri de yaşanıyor.

Bu birbirine karşı rekabete zorlanan işçilerin değerli bir dayanışma örneği. Siyahi emekçilere karşı ırkçılığın yoğun olduğu Alabama’da siyah ve beyaz maden işçilerinin omuz omuza, karalılıkla mücadele etmesi grevin bir başka ileri yanı.

İşçiler aralarında kopmaz bir kardeşlik bağı oluştuğunu söyleyerek dayanışma çağrısında bulunuyorlar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close