DÜNYA

ABD’nin nükleer tehdidi

abdEmperyalistler arası rekabetin ve bölgesel/küresel yeniden paylaşım savaşlarının kızışmasının ortaya çıkardığı sonuçlardan birisi de, gizli birtakım askeri bilgilerin basına sızması ya da sızdırılması oluyor. Bunlar, savaş alanlarında değişen emperyalist güç dengeleriyle ve ittifaklardaki farklılaşma potansiyelleriyle birleşik, emperyalist devletlerin askersel güçlerini yeniden konumlandırma ihtiyacını yansıtmasının yanında, karşılıklı olarak birbirlerine mesaj vermeyi de içeriyor.

Bunun bir örneğini ABD’nin Avrupa’da konuşlu nükleer silahlarına dair basına yansıyan/sızdırılan haberlerde görüyoruz. Alman basınında önemli bir yer tutan DW, Amerikan düşünce kuruluşu Stimson Center’in, Avrupa‘daki B61 atom bombalarıyla ilgili hazırladığı rapora yer vermiş.

B61’lerin ömrünün uzatılması yani modernize edilerek güncellenmesi ihtiyacına nasıl yanıt olunacağında dair hazırlanan raporda, ”1990’ların başında Amerikan taktik silahlarının çoğunun Avrupa’dan çekilmesine rağmen Türkiye, Belçika, Almanya, İtalya ve Hollanda’da 180 adet B61’in tutulduğu“ belirtiliyor.

İncirlik Üssü‘nde 50 kadar B61 atom bombasının bulunduğu belirtilen raporda “Türkiye’de uzun süreli bir iç çatışma durumunda ABD’nin İncirlik’teki yaklaşık 50 adet B61 nükleer silahın kontrolünü elde tutup tutamayacağı, yanıtsız kalmış bir sorudur” ifadesi yer alıyor.

DW’nin haberine göre raporda, “Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İncirlik’teki enerji bağlantıları kesildiğine, Türk hükümetinin Amerikan uçaklarının iniş-kalkışlarını yasakladığına ve üs komutanının darbe girişimiyle bağlantılı olarak tutuklandığına dikkat çekiliyor.“

ABD açısından, Ortadoğu’da edindiği yeni üslerle bağlantılı olarak İncirlik Üssü’nün önemi ne derece azaldı sorunu bir yana, ABD böylece, (Rusya ve İran’a yakın durma yönelimine giren) Türkiye’ye “İncirlik’ten nükleer gücümüzü çekebiliriz“ sopasını göstermenin yanısıra Rusya’ya da sahip olduğu nükleer tehdidin boyutlarını hatırlatmış oluyor.

Yine bir Alman dergisinde (Der Spiegel) yer alan habere göre, ABD, atom silahlarını modernize ederek Almanya’ya yerleştirilecek. Haberinde, B61-12 tipi nükleer bombanın 2020 yılından itibaren tamamlanması ve Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Büchel hava üssüne yerleştirilmesinin planlandığı iddia edildi.

Almanya’nın Büchel kasabasındaki Amerikan üssünde halihazırda atom depolarının bulunduğu ve burada çok sayıda ABD askerinin görev yaptığı biliniyor. Hava üssündeki modernizasyon çalışmalarının devam ettiği ve atom bombalarının Alman Tornado jetlerine monte edilecek şekilde teknik çalışmaların yapıldığı söyleniyor. Bu da, ABD’nin, Rusya’ya karşıt bir emperyalist eksende Almanya ile derin olan işbirlikçi ilişkilerini güncelleyip güçlendirmek istediğini göstermektedir. Ve aynı zamanda, elindeki nükleer silahları çoğaltmasıyla insanlığa ve doğaya büyük bir tehdit olmayı sürdürdüğünü de…

Daha fazlası

İlgili

Close