KADINManşet

Açlıktan, susuzluktan ölen göçmen işçi kadın ve çocuğu

Hindistan’da göçmen işçi kadın, tren istasyonunda açlıktan, susuzluktan, sıcaktan hayatını kaybetti

Hindistan’da bir göçmen işçi kadının açlık, susuzluk ve buna eklenen aşırı sıcakların etkisiyle Muzafferpur kentindeki tren istasyonunda hayatını kaybetmesi ve bundan habersiz iki yaşındaki çocuğun annesini uyandırmaya çalışırken çekilen trajik görüntüsü hükümete yönelik tepkilere ve öfkeye neden oldu.

Görüntülerde, Bihar eyaletine bağlı Muzafferpur kentindeki tren istasyonunda iki yaşındaki bir çocuk, açlık nedeniyle hayatını kaybeden annesini uyandırmaya çalışıyor.

Yerel medyada yer alan haberlere göre hayatını kaybeden Arbina Hatun isimli anne 23 yaşındaydı. Oğluyla beraber Gucarat eyaletinin Ahmedabad kentinden hareketle Kaithar kentindeki kız kardeşine gidiyordu.

Ülkede 25 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından ulaşım askıya alındı, iş yerleri kepenk kapattı ve üretim durma noktasına geldi.

Ancak kırsal kesimden gelen yüz binlerce göçmen işçi, hayatın durma noktasına gelmesi nedeniyle evlerine dönmek için haftalardır yollarda. Göçmen emekçiler kaderlerine terk edilmiş durumda.

Zira toplu taşıma araçları hükümetin talimatıyla hizmet dışı. Zaman zaman kamyonlar ve sınırlı sayıda tren seferleri düzenlendi.

Trende yer bulamayan yüz binlerce işçi yürüyerek evlerine ulaşmaya çalışıyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close