DÜNYAManşet

Adnan Yücel ölümsüzdür!

Umudun ve kavganın şairi Adnan Yücel anması ölümsüzleşmesinin 20. yılında Ankara’da gerçekleştirildi.

Adnan Yücel anma etkinliğinde şiirlerinden bazıları yoldaşları tarafından okundu. Bestelenmiş şiirleri İlmek Müzik Topluluğu tarafından seslendirilerek müzik dinletisiyle anmaya katkı sunuldu.

Umudun ve kavganın şairi yoldaşımız Adnan Yücel için yapılan anmada Alınteri adına yapılan konuşmada onun şiirinin mücadelesiyle nasıl iç içe geçirildiği anlatıldı. Adnan Yücel’in yakın dostu şair-fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer ise konuşmasında Adnan Yücel’in şiirlerinin yaşamın her anından damıtılarak, kalemine ve bugünden geleceğe nasıl yansıdığını dile getirdi.

Yücel’in şiirlerinin temel esin kaynağının tarih, sınıfsal ve örgütlü bilinç, gelecek umudunu diri tutmaktan aldığının altı çizildi.

Alınteri adına yapılan konuşmada “Yücel’in şiirlerinde mücadele, direngenlik, baş eğmezlik, halkların kardeşliği, sınıf mücadelesi ve gelecek umudu destansı bir şekilde yer almıştır” denildi. Devamında şunlar vurgulandı:

“Biz 20 yıl sonra burada onun şiirlerini okurken, şiirlerini anlamaya, yorumlamaya çalışırken onun aslında hala yanımızda olduğunu özlemle hissediyor ve onu çağırıyoruz.

Günümüz toplumunda aydınların, sanatçıların, şairlerin ürettikleri/ bıraktıkları eserler dile getirilirken o eseri üretenin örgütlü kimliği hiç anılmaz, yokmuş gibi lanse edilir. Sanki sıradan birisi durup dururken aklına esmiş de yazıvermiş gibi… Bu çok acıdır.

Adnan Yücel ‘Aşksız ve paramparçaydı yaşam’ derken iki kişinin aşkından bahsetmiyordu yaşam içindeki zorluklarla baş etmeye, mücadele etmeye çalışan insanın yaşama tutkusunu da direncini de anlatıyordu.

O nedenle ‘Bitmedi daha, sürüyor o kavga, ve sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’ dizesiyle bile Adnan Yücel geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bizimle birlikte mücadelenin içinde var olmaya devam edecek!

Bizler de diyoruz ki, yoldaşımız Adnan Yücel kavgamızda ve umudumuzda bize yol göstermeye devam ediyor, edecek!”

Daha fazlası

İlgili

Close