DÜNYAManşet

‘Afrin’i sahiplenme’ ve ‘Edi Bese’ ortak eylem programını açıkladı

Alman devletinin son yasaklarını gündemine alan ‘Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu’ ve ‘Edi Bese Platformu’ ortak eylem programı oluşturdu

HABER MERKEZİ– Saldırgan uygulamalarını artıran Alman devletinin son olarak Nav-Dem’in etkinliklerine getirdiği yasakları gündemine alan ‘Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu’ ve ‘Edi Bese Platformu’ ortak eylem programı oluşturdu. Konuyla ilgili açıklamaya yer veriyoruz:

Her iki Platform, Afrin ile ilgili yapılan etkinlikleri değerlendirme ve yeni planlama yapma amacıyla biraraya gelmiş, bununla birlikte Almanya İçişleri Bakanlığı’nın NAV-DEM eylemlerine izin vermeme ve kriminalize etme siyasetine karşı tartışmalar da yürütülmüştür.

Öncelikle Alman bürokrasinin yasakçı siyasetine yönelik bilgilendirme yapılmıştır. Temel amacın Rojava’dan yükselen yeni devrimci dalganın yarattığı enternasyonal etkiyi kırmak olduğu, kriminalizasyon siyasetiyle de Kürt siyasetinin dar ve çatışmacı bir zemine yerleştirmek istendiği vurgulandı. Bu uygulamaların giderek genelleşeceği ve sadece Kürt Özgürlük mücadelesiyle sınırlı olmayacağı bunakarşı daha etkin, kararlı bir ortak mücadele yürütülmesi sonucuna varılmıştır. NAV-DEM bu konuda hukuki girişimlerini sürdürüyor. 17 Mart’ta Hannover’de yapılacak Newroz etkinliklerinde, Köln merkezli bu yasakçı siyasetin etkisi görülecektir. Afrin’i sahiplenme eylemleriyle, politik açıdan bununla bağlantılı yasakçı ve yoksayıcı siyasete karşı çalışmaların içiçe yürütülmesinin gerekliliği ifade edilmiştir. Almanya’nın savaşın bir tarafı haline geldiği gerçeği ifade edilmiştir. Tartışmalar bu bağlamda yürütülmüş ve bazı kararlara ulaşılmıştır.

Platformlar, 27 Ocak tarihinde Köln’de yapılan görkemli etkinlikte yeterli bir inisiyatifin ortaya konulamadığı, çok hızlı ve ani bir refleks verilemediği de vurgulanmıştır. Kamuoyunu zamanında bilgilendirmeme ve Platformu toplantıya çağırarak zamanında bir değerlendirme yapmama temel iki eksiklik olarak vurgulanmıştır.

Bu tartışmalar eşliğinde aşağıdaki kararlara ulaşılmıştır:

– 21 Şubat 2018 / Kadın Hareketler öncülüğünde ABD ve Rusya elçilikleri önüne siyah çelenk bırakılacaktır.

– 23 Şubat 2018/ Köln’de saat 11:00’de bir basın toplantısı düzenlenecektir. Bu toplantıda otuz günü aşan direnişine dair yapılan etkinlikler ifade edilecek ve kendi değerlendirmesini sunacaktır.

– 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren Avrupa ülkelerinin önemli kentlerinde merkezi yerlerde günlük bülten şeklinde fotoğraf sergileri, uygun olan yerlerde de dijital görseller gerçekleştirilecektir. Bu etkinliklerde özellikle Afrin’de sivillere yönelik katliamlar, tarihi, dinsel ve kültürel mirasa yönelik saldırılar, ekolojik tahribatlar yansıtılacaktır. Özel olarak da Cenevre’de sürekli bir stand ve ya çadır açılacaktır.

– 24 Şubat 2018/ Tüm dünyada ülke, eyalet ve ya bölge çaplarında Afrin’i Sahiplenme Platformu tarafından etkinlikler düzenlenecektir.

– 26 Şubat 2018/ Alman hükümetinin yasak girişimine karşı saat 19:00-23:00 arası Hashtag organize edilecektir.

– 27 Şubat 2018/ Tüm ülkelerde Almanya elçilikleri önüne siyah çelenk bırakılacaktır.

– NRW Eyalet Parlamentosu’nda Edi Bese Platformu olarak kriminalizasyona karşı bir basın toplantısı düzenlenecektir. Tarih, sonradan belirlenecektir.

– 3 Mart 2018/ Tüm ülkeler düzeyinde eylemler düzenlenecektir. Almanya’da Berlin’de enternasyonal gruplar ve şahsiyetler tarafından bir başvuru yapılmıştır. Çalışmalarını friedenafrin.wordpress.com sayfasında yayınlıyorlar. Platform olarak bu eylemin organizasyona katılım sağlanacak ve temsilen üç temsilci bu organizasyonun komitesinde yer alacaktır. Bu etkinlik öncesinde 1 Mart’ta hastag etkinliği düzenlenecektir. Aynı zamanda kısa videolar hazırlanarak yaygınca dağıtılacaktır. Bu etkinlikte NATO’nun rolü, kimyasal saldırı ve sivillere saldırı konusu öne çıkarılacaktır.

– 3-11 Mart 2018 arasında gerçekleştirilecek 8 Mart gündemli etkinlikler, Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu’nun Kadın Hareketlerinin kararıyla Afrin temasıyla birleştirilerek gerçekleştirilecektir.

– 15-21 Mart 2018 tarihleri arasında Newroz etkinlikleri düzenlenecektir.

– 19-23 Mart 2018 tarihinde Brüksel’de Avrupa Parlamentosu önünde çadır eylemi düzenlenecektir. Ayrıca AP yetkilileriyle de Platform adına görüşmeler gerçekleştirilecektir.

– 27 Mart 2018’de Brülsel’de NATO önünde merkezi bir miting gerçekleştirelecektir.

– 24-25 Mart 2018’de Frankfurt’ta Edi Bese Platformu tarafından ‘TEMEL HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER İÇİN ULUSLARARASI KONFERANS’ düzenlenecektir.

afrin'i sahiplenme

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close