GENÇLİK

Aleviler sokakta

Alevi ve Bektaşi Fedarasyonları bugün İzmir’de altmışbin kişinin katıldığı kitlesel bir miting yaptı

Aleviler sokakta

Alevi ve Bektaşi Fedarasyonları bugün İzmir‘de ortak bir eylem düzenledi

On binlerce kişinin katıldığı eylem Basmane Fuar Kapısı önünden başlayıp Gündoğdu Meydanı‘na kadar yürüyüşle devam etti. Eyleme Alınteri, BDP, ESP, EDP, Devrimci Hareket, MBP, Kaldıraç, SDP, BDSP destek verdi.

Bu kitlesel gösteriye Konak Belediyesi‘nde taşerona karşı mücadele eden direnişçiler de katıldı. Basmane Meydanı‘nda devrimci demokrat kurumların toplanmasıyla ikinci kol olarak yürüyüşe geçildi. Devrimci demokrat kurumların önünde Konak Belediyesi’nde taşerona karşı mücadel eden direnişçi işçiler “Sendika hakkı için mücadele eden Konak Belediyesi taşeron işçileri Alevi emekçilerin yanında” pankartı açarak yürüdüler.

Eyleme Alınteri okurları “Spartaküs’ten, Pirsultan’a yakılan da asılan da emektir” pankartıyla katıldı. Yürüyüş sırasında Alınteri kortejinden sık sık “Konak işçisi direnişin simgesi!”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Emekçilere özgürlük, kahrolsun faşist diktatörlük!”, “Kürt ulusuna özgürlük, kahrolsun faşist diktatörlük!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz! »,”Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Kurtuluş devrimde, sosyalizmde!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Biji bıratiya gelan!”, “Yaşasın Konak direnişimiz!”, “Taşeron işçisi yalnız değildir!” sloganları gür ve coşkulu bir şekilde Gündoğdu Meydanı’na kadar yükseldi.

Eylem alanda, Türkiye’nin dört bir yanından gelen emekçiler on binlerce kişilik kitleyle birleşti. Polis eylem alanını ablukaya almıştı, bu yüzden alana üst araması yapılarak girildi. Onbinlerce Alevi emekçi taleplerini dile getirmek için Gündoğdu Meydanı’nı hıncahınç doldurdu.

Eylemde ilk konuşmacı Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız‘dı. Balkız şunları söyledi: “Yıllardır Maraş‘ta, Çorum‘da, Sivas‘ta katledilen bizleriz. Bugün aynı zihniyeti ve mantık şimdi çalıştaya Alevi açılımı dedikleri kandırmacayı sunmuşlardır. Biz Aleviler olarak Kürt, Türk, Ermeni, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni demeden bu ülkede yaşıyoruz. Ayrımı yapanlar iktidardaki zihniyetlerdir. Taleplerimiz bellidir. Zorunlu din dersleri kaldırılsın, Cemevleri ibadethane olsun“.

Balkız’ın ardından Dertli Divani çıktı. Divani, deyişleriyle onbinlerce Alevi emekçisine seslendi.

Dertli Divani’nin ardından sahneye Ferhat Tunç çıktı. Tunç “Bu ülkede yıllardır süren bir savaş var. Bu savaşta yıllarca kardeş kardeşi dağlarda vurdu. Artık analar ağlamsın, kardeş kardeşi vurmasın” diyerek, savaşa hayır anlamında kitleye sembolik olarak dur işareti yaptırdı. Konuşmasının ardından söylediği ezgilerle halaylar çekildi.

Ardından platforma KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar çıktı. Çınar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesinden kısaca bahsederek alandaki tüm kadın emekçilere 8 Mart günü alanlarda olmaları çağrısını yaptı. Çınar “Yıllardır bizleri inanç ve kimliklerimizinden ötürü birbirimize kırdırdılar. Biz emekçiler olarak haklarımızı aramadığımız taktirde yoksullaştırılmaya ve sömürülmeye devam edceğiz. Artık sömürüldüğümüz yeter” diyen kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmacıların ardıdan, alanda onbinler halay çekerek eylemi sonlandırdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close