DÜNYAManşet

Alman devleti saldırganlığını artırıyor

Alman polisi, Neuss kentindeki Mezopotamya Yayınevi’ne baskın düzenledi

HABER MERKEZİ– Bugün sabah saatlerinde Almanya’nın Neuss kentindeki Mezopotamya Yayınevine Alman polisi baskın düzenledi. Aramaların devam ettiği Mezopotamya Yayınevi’nde polis şimdiye kadar 4 kamyon malzemeye el koydu.

Almanya’nın Neuss kentindeki Mezopotamya Yayınevine Alman polisi baskın düzenledi. “Yasak belgeler” aradıkları gerekçesi düzenlenen baskında Mezopotamya Yayınevi’nin kapısına kamyon getiren polis, içerideki bütün malzemelere el koyuyor.

Kimsenin yaklaştırılmadığı Mezopotamya Yayınevi’ndeki arama bugün mesai bitiminden sonra yarın devam edileceği öğrenildi.

Alman devletinin baskısını protesto etmek için Düsseldorf ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar da yarın saat 10.00’da Neuss’a gelerek protestoda bulunacak.

Bu baskın Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Salı günü Berlin’e yaptığı ziyaretin sonrasına denk geldi.

Alman polisi Çavuşoğlu’nun ziyareti sırasında Thüringen eyaletinin Erfurt kentinde Kürtlerle dayanışma içinde olan Alman solcu gruplara yönelik baskınlar gerçekleştirmişti. Polis toplam 5 ev ve büroda aramalar yapmıştı.

Hamburg milletvekili Cansu Özdemir’e PKK soruşturması

cansu özdemir

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’de PKK bayrağını paylaştığı gerekçesiyle Hamburg Eyaleti Sol Parti Grubu Eş başkanı Cansu Özdemir’e soruşturma açıldı. Sol Parti soruşturmanın derhal kapatılmasını talep etti.

Almanya’da PKK’nin faaliyetlerinin yasaklanmasının yıldönümü nedeniyle Hamburg Eyaleti Sol Parti Grubu Eş başkanı Cansu Özdemir, 27 Kasım 2017 günü “PKK yasağından vazgeçilsin” şeklinde Twitter’de bir paylaşımda bulunmuştu.

Paylaşımda PKK bayrağının olduğu gerekçesiyle Hamburg savcılığı Özdemir hakkında soruşturma başlattı. Savcılığın soruşturma kararına ilişkin açıklama yapan Hamburg Eyaleti Sol Parti Grubu, Twitter’de yapılan paylaşımın fikir özgürlüğü çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti.

Özdemir hakkında 2015 yılında da benzer bir soruşturmanın açıldığını hatırlatan Sol Parti Grubu “Ortadoğu’da en önemli bir siyasi aktör olan ve DAİŞ ile mücadelede büyük sempati toplayan, kadın ve demokrasi hakları için mücadele eden bir hareketin sembollerini yasaklama/baskı politikası son bulmalı” çağrısını yaptı.

Kaynak: ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close