DÜNYAManşet

Alman silah tekeli Rheinmetall’in yakınlarında kamp kuruldu

Savaş karşıtı gruplar ve aktivistler, Almanya’nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall’in Unterlüß’deki fabrikasının yakınlarında 10 günlük kamp kurdu

HABER MERKEZİ– Alman silah tekeli Rheinmetall’in en büyük fabrikasının yakınlarında savaş karşıtı gruplar ve aktivistler kamp kurdular.

Ortadoğudan Afrikaya, emperyalistler tarafından kışkırtılan savaşların sürdüğü birçok bölgeye, bu bölgelerdeki gerici-faşist rejimlere silah satan Alman silah tekeli Rheinmetall’in en büyük fabrikası Hannover’e yaklaşık 85 km uzaklıktaki Unterlüß’de bulunuyor. Burası aynı zamanda, üretilen silahların atış alanlarında test edildiği yer olarak biliniyor.

Unterlüß 1 Eylül’den bu yana Almanya çapından gelen savaş ve silahlanma karşıtları ile aktivistlerin en önemli durağı haline geldi. 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen Hitler Almanya’sının Polonya’ya saldırdığı 1 Eylül 1939’un yıldönümünde aktivistler Unterlüß’de “Savaş burada başlıyor” sloganı ve “Rheinmetall-Silahsızlandırma” adıyla bir kamp kurdular.

9 Eylül’e kadar sürecek kampta panel gibi bir çok etkinlik düzenleniyor. 7 Eylül Cumartesi günü ise, Rheinmetall’in fabrikasına doğru kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Saat 13.00’de başlayacak yürüyüşe Almanya çapında gelecek savaş karşıtlarının da destek vermesi bekleniyor.

Alman silah karşıtlarının hedefinde olan Rheinmetall son olarak Federal Alman Hükümeti’nin onayıyla faşist Türk devleti ve AKP-Erdoğan iktidarıyla ortak tank üretme işine girmişti. (Kaynak: ANF)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close