DÜNYAManşet

Rheinmetall’de vardiya değişimi engellendi

Almanya’nın Unterlüß kentindeki Rheinmetall’in fabrikasına giden yolu kapatan aktivistler, fabrikada vardiya değişimini engelledi

HABER MERKEZİ- Almanya’da Hannover şehrinin yakınlarındaki Unterlüß kentinde, dün geceden bu yana Rheinmetall’in fabrikasına giden yolu kapatan aktivistler, fabrikada vardiya değişimini engelledi.

Aktisvitler “Bir gün de olsa ölüm makinesine dönüşen bu firmanın bugün silah üretmesini engelledik” dediler.

Çeşitli etkinliklerle Rheinmetall’in dünyaya verdiği zararı anlatan kampın katılımcılarından bazı aktivistler fabrikaya giden yol üzerinde gösteriler gerçekleştiriyordu. Dün gece bu aktivistlerin sayısı arttı ve fabrikaya giden yol tamamen kapatıldı. İki aktivist kendisini yoldaki direklere bağlarken, sivil itaatsizlik eyleminden dolayı işçiler ve çalışanlar fabrikaya giriş-çıkış yapamadı.

Bu sabah erken saatlerde ise fabrikadaki vardiya değişimi gerçekleşemedi. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yol, araçların yanı sıra yayalara da kapatıldı. Rheinmetall’in silah ve cephane üretimini bir günlüğüne engellediklerini belirten eylemcilerin sözcüsü Ulli Becker “Rheinmetall uluslararası yasaları ihlal ederek Türk devletinin işgal ettiği Efrin’de yaşanan suçlara ortaktır. Çünkü bu işgal öncesi her türlü araç-gereç ve cephane Rheinmetall tarafından üretilmiştir” diye konuştu.

Aynı şekilde Yemen’deki savaşın başlamasından bu yana Rheinmetall’in Suudi Arabistan için de silah ürettiğini hatırlatan Becker, şu görüşleri dile getirdi: “Silahsız ve savaşsız bir dünya istiyoruz. Fakat Almanya’nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall bunu engelliyor. Savaşlarda kullanılmak üzere silah üreten bu firma bizim açımızdan bir ölüm makinesine dönüşmüştür.“

Almanya çapından gelen savaş ve silahlanma karşıtları ile aktivistler, 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen Hitler Almanya’sının Polonya’ya saldırdığı 1 Eylül 1939’un yıl dönümünde Unterlüß’de “Savaş burada başlıyor” sloganı ve “Rheinmetall-Silahsızlandırma” adıyla kamp kurmuştu.

“Savaş burada başlıyor” sloganı ve “Rheinmetall-Silahsızlandırma” adıyla kurulan kamp 9 Eylül’e kadar sürecek. Yarın Rheinmetall’in fabrikasına doğru kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Saat 13.00’de başlayacak yürüyüşe Almanya çapında gelecek savaş karşıtlarının da destek vermesi bekleniyor. (Kaynak: ANF)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close