KADINManşet

Almanya’ da yaşayan Afitap Demir zorla Türkiye’ye gönderildi

35 yıldır politik göçmen olarak geldiği Almanya’ da yaşayan Mardin’li ve beş çocuk annesi olan Afitap Demir (60) yasal hakları hiçe sayılarak, zorla Türkiye’ye gönderildi.

Eski eşi tarafından evli olduğu süre boyunca şiddete maruz kalan, hamileyken karnı tekmelenen Afitap çocuklarının desteğiyle 2008 yılında boşanmasına rağmen, eski eşin taciz ve tehditleri, kendi evinin önünde eski eşin şiddet ve tacizine karşı öz savunmada bulunduğu için 2 yıl hapisle cezalandırıldı. 2012 yılında eski eşin Afitap’ı taciz etmesi, ikamet ettiği yerde psikolojik şiddete maruz bırakmasına rağmen polisler tarafından “Eşini öldürme planı” yaptığı iddiasıyla gözaltına alınarak 5 yıl ceza verildi. 2016 yılında tahliye olan Afitap’ın engelli olan oğluna bu sırada kardeşleri bakmak zorunda kaldı.

2014 yılında Türkiye vatandaşı olan Afitap’ı “Sınır dışı etme kararı“ veriliyor. Bürokrasi ülkesi olarak tanınan Almanya’nın güvenlik güçleri 2018, illegal statüsüne giren Afitap’ın bilgisi dışında pasaport düzenleyerek THY uçağına bindiriyor. Uçak pilotu Afitap’ın imzası olmayan düzmece pasaportla zorla geri gönderilmeye çalışılmasına karşı çıkarak sınır dışı işlemini önlüyor.

15 Şubat 2021 gecesi düzenlenen polis baskınıyla Afitap Darmstadt ta bulunan sınır dışı edileceklerin bulunduğu hapisaneye gönderildi. Avukatının Afitap Demir adına yaptığı sığınma başvurusu hiçe sayıldı ve “Türk yetkililer sınır dışını kabul ediyor” yalanına başvuruldu.

Afitap Demir’in avukatı Hakan Taşkın, “Hukuki prosedürler tamamlanmadan müvekkilim sınır dışı edilmeye çalışılıyor. AHİM’in, “AB ülkesinde sığįnma başvurusunda bulunan bir kişi hakkındaki dava sonuçlanmadan sınır dışı edilemez kararı var. Türk yetkililerin onayı var. Geri gönderilmeyi kabul ediyorlar’ şeklindeki beyanda tamamen yalan” ifadelerini kullandı.

Afitap’ın sınır dışı edilmesini engellemek için bölgedeki kadın örgütleri harekete geçtiler. Olayın duyulmasını ve engellenmesini teşhir faaliyetini hızlandırarak sağlamaya çalıştılar. Afitap Demir ile dayanışma içinde olduklarını kaydeden kadın grupları, “Biz kadınlar dünyada, Almanya’da 8 Mart günü Kadın Grevine hazırlanırken, eşitlik, özgürlük ve şiddete karşı başka bir dünya mümkün derken yanı başımızda bir kadın arkadaşımızın yurtdışı edilmesine sessiz kalmayacağız. Afitap Demir’in Türkiye’ye gönderilmesine izin vermeyeceğiz. Afitap’ın yeri çocuklarının, ailesinin, dostlarının yaşadığı yer Almanya’dır. Alman Aile Bakanlığını ve ilgili tüm yetkilileri Afitap Demir’in serbest bırakılması için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz” dediler.  Fakat tüm çabalara rağmen Afitap itirazlar dikkate alınmadan gece yarısı apar topar  sınırdışı edildi.

Afitap Demir olayı özgülünde bir kez daha Almanya‘da şiddet gören, taciz ve tehdit edilen kadınların korunmadığı, yasaların yetersiz olduğu gerçeği iş kadınının öz savunma hakkına gelince alehte harekete geçtiği somutlandı. Özellikle göçmen kadınların eş, sevgili, baba veya diğer aile bireyleri tarafından gördüğü şiddete karşı defalarca yaptıkları başvurular görmezden geliniyor, basit kontrol edilmeyen “Uzaklaştırma cezalarıyla“ geçiştiriliyor. “Aile içi şiddet” adı altında görmezden geliniyor

Daha fazlası

İlgili

Close