DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya: ‘Metal’den sonra ‘Kamu’da müzakereler başlıyor

Bu ayın sonlarında başlaması beklenen toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde sendikalar yüzde 6 ile 11 aralığında ücret artışı istediklerini açıkladılar

HABER MERKEZİ– Almanya’da metal ve elektronik sektöründe TİS sürecinin uzlaşmayla sonuçlandırılmasının ardından şimdi de kamu sektöründe görüşmeler başlayacak.

Sendikalar bu ayın sonlarında başlaması beklenen görüşmelerde ücretlere yüzde 6 ile 11 aralığında zam taleplerinde ısrar edeceklerini duyurdular.

Kamu çalışanlarının önde gelen sendikaları Verdi ile Alman Memurlar Birliği (Dbb) tarafından yapılan açıklamalarda, maaş artışlarının tüm ödemelerle birlikte en az yüzde 7 olmasını istiyor.

Maaş artışlarının her halükarda en az 200 euro olmasını talep eden Verdi Sendikası Genel Sekreteri Frank Bsirske “ülkedeki ekonomik büyüme ve işsizlik oranlarının düşüklüğü ile vergi alımlarındaki artışın çalışanlara daha fazla maaş ödenmesi için uygun ortamı oluşturduğunu” vurguladı.

Sendikaların talepleri arasında mesleki eğitim alanlar ve stajyerlere aylık en az 100 euro zam ile vardiyalı çalışanlara 4 yerine 6 gün yıllık ek izin günü bulunuyor. Birden fazla vardiyada çalışanlar için ise diğer çalışanlara oranla yıllık 6 yerine 9 ek izin günü talep ediliyor.

Dbb sendikasına göre ise, özellikle belediyelerde çalışan temizlik emekçileriyle yardımcı bakıcıların maaşlarının yüzde 10 arttırılması gerekiyor.

Yıllardır sıfır ya da çok düşük oranda zamlarla oyalanan kamu emekçilerinin bu yöndeki talepleri hükümet tarafından yine görmezden geliniyor.

Geçen yıl sendikalarla 2017 yılı için yüzde 2,0 ve yüzde 2,35 oranında iki aşamalı bir ücret artışı anlaşması yapmışlardı. Bu durum, o zaman da yıllık yüzde 6’lık bir zammı isteyen sendikaların talebinin çok altında kalmıştı.

TİS görüşmeleri 2,3 milyon kamu emekçisini ilgilendiriyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close