Manşet

Almanya, MİT casuslarının dosyasını kapattı!

Almanya Federal savcılığı, MİT’e casusluk yapan DİTİB’e açılan soruşturmayı iptal ettiğini duyurdu

900’ye yakın camii ile Almanya’da örgütlü olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’in Erdoğan rejiminin bir istihbarat kurumu gibi çalıştığı birçok kez belgeleriyle ispatlanmıştı. Türk devletinin Diyanet kurumunun imamı olan DİTİB üyesi din görevlileri, Erdoğan rejimi muhalifleri hakkında topladıkları bilgileri MİT’e gönderdikleriyle ayrıntılarıyla kamuoyuna yansımıştı.

Bunun üzerine DİTİB üyesi bazı imamlar hakkında geçtiğimiz Şubat ayında Alman başsavcılığı Alman Ceza Yasası’nın 99’uncu maddesi uyarınca “casusluk faaliyetleri” yürüttükleri gerekçesiyle soruşturma açmıştı. 15 Şubat 2017 günü söz konusu bu casus imamlara ait evlere Alman polisi baskınlar düzenlemişti.

Soruşturmada hiç yol kat etmeyen federal savcılık, bugün yaptığı yazılı açıklamaya ile DİTİB’in dosyasının kapatıldığını bildirdi. Merkezi Karlsruhe kentinde bulunan savcılık böylelikle 19 DİTİB görevlisi hakkında açılan soruşturma dosyasını kapatmış oldu.

Savcılık ajanlık suçlanan 5 kişi hakkındaki bilgileri “anlamsız” bulurken, 7 kişi hakkında ise toplanan bilgilerin “suç delilleri” açısından yetersiz bildirdi. Alman soruşturma makamı, geri kalan 7 DİTİB’linin ise Almanya’yı terk ettiği ve bu yüzden soruşturmaya değer olmadığını savundu.

Erdoğan rejiminin bir şubesi gibi çalışan DİTİB’in Almanya’nın gündemine oturması üzerine geçtiğimiz Aralık ayında DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, bazı imamların bilgi topladığını itiraf ederek, “bundan büyük üzüntü duyuyorum” demekle yetinmişti.

Geçtiğimiz günlerde de soruşturmayı yürüten Federal Başsavcılık, imamlara ajanlık yapmaları yönünde bir genelgeyle direktif veren Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Daire Başkanı Halife Keskin’in tutuklanmasını istemişti. Ancak federal mahkeme Keskin hakkında somut bir suçun olmadığını ileri sürerek tutuklanmamasına karar vermişti.

ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close