DÜNYAGENÇLİKManşet

Almanya: Polis Hambacher ormanını koruyan aktivistlerin alanına yaklaştı

RWE enerji tekelinin, linyit çıkarım sahasını genişletmek için ormanı katletme planına karşı aktivistler ağaçlarda yaşıyor

HABER MERKEZİ– Bu çevre katliamını durdurmak isteyen bir grup aktivistin, ormanın geri kalanını kurtarmak için ağaçların tepelerine kurdukları evlerde yaşadıkları alana polisin bu sabah biraz daha yaklaştığı bildirildi.

Neues Deutschland’ta yer alan habere göre, Alman enerji tekeli RWE’nin çalışanları ve ağır ekipmanlarıyla birlikte hareket eden (ve onları koruyan) polis “Orman tabanındaki çöpleri ve ağaç kalıntılarını temizlemek” gerekçesiyle alana girildiğini bildirdi.

Sosyal medyadaki paylaşımlara göre ise, polis ve şirket çalışanları işgal alanının yakınlarında bulunan büyük bir çadırı kaldırdı. Öte yandan, polisin henüz ormanı korumaya çalışan aktivistlerle karşı karşıya gelecek bir yakınlıkta olmadığı aktarıldı.

hambacher ormanı savunması

Ağaçlarda yaşıyorlar

Alman enerji devi RWE’nin yeni linyit madenleri için bir ormanı tamamen yok etmesine engel olmaya çalışan onlarca genç, işgal ettikleri ağaçlarda yaşayarak bu kıyımı durdurma çabasında.

12 bin yaşında olduğu bilinen 7 bin hektar büyüklüğündeki Hambacher Ormanı, RWE’nin kömür ocağının genişletilmesi kapsamında yıllardır kesiliyor.

RWE şirketinin alandaki çalışmaları sonunda 7 bin hektarlık Hambach Ormanı’ndan geriye yalnızca yüzde 10’luk bir bölüm kaldı. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da çevreyi en çok kirleten 10 işletmeden 7’si Almanya’da bulunuyor.

hambacher ormanı savunması

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close