DÜNYAManşet

Almanya’da Hanau katliamı 6. ayında protesto edildi

Almanya’nın Hanau kentinde gerçekleştirilen katliam 6’ncı ayında Berlin, Hanau, Hamburg, Köln, Duisburg, Bielefeld, Heilbornn, Stuttgart ve bir çok kentte düzenlenen eylemlerle protesto edildi

Hanau

Almanya’da Frankfurt yakınlarındaki Hanau kentinde 19 Şubat’ta yaşanan ırkçı saldırıda hayatını kayden dokuz kişi anıldı. Anma töreni saygı duruşu ile başladı.

Etkinlikte konuşan katledilenlerin yakınları, ırkçı saldırının tüm boyutlarıyla aydınlatılması gerektiğini dile getirdiler. Etkinliği Hanau Belediyesi Yabancılar Meclisi ve saldırıdan sonra kurulan “19 Şubat İnisiyatifi” adlı dernek düzenledi.

Berlin

Berlin’de Neukölln’de katliamı lanetlemek için binler bir araya geldi. “Irkçıklık öldürüyor” “Faşizme ve ırkçılığa karşı hep birlikte” sloganları haykırıldı.

Hamburg

Hamburg’da yapılacak yürüyüşe  polis “500 kişi için izin alındı, burada 1500 kişi var. Mesafe kurallarına uyulmuyor“ gibi bahanelerle izin vermedi. Bir saati aşkın süre bekleyen kitleden özellikle çocuklarıyla gelenlerin dağılmaya başlaması üzerine anti faşist gençler her yeri eylem alanına çevirdiler. Yaşanacak Dünya okurları da eyleme destek verdi.

Frankfurt

Frankfurt’ta saat 19.00’da bir araya gelen yüzlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü.

Köln

Köln’de eylem NSU’nun katliamı ile simgeleşmiş Keupstrassede gerçekleştirildi. Hanau’da hayatını kaybedenler anıldı. Katliamı kınayan konuşmalar yapıldı. Wiener Platz’a doğru gerçekleştirilen, yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da destek verdi.

Duisburg

Duisburg’daki eylem Avendunkplatz’da yapıldı. Irkçı saldırının kınandığı mitinge onlarca kişi katıldı. Mitingde, hayatını kaybeden 9 kişi anıldı.”Hanau kurbanları bizi uyarıyor! Tüm ırkçı ve faşist örgütlenme ve partiler yasaklansın!” pankartının açıldı.

Mitingde yapılan konuşmalarda Almanya’da tırmanan ırkçılık ve sağcı politikalara dikkat çekilerek, Neonazi dalgayı meşrulaştıran söylem ve politikalar kınandı. Mülteci ve göçmenleri kriminalize eden politikalara da tepki gösterilen mitingin ardından bir yürüyüş yapıldı.

Bielefeld

Almanya’nın Bielefeld kentinde de Hanau katliamı 6. ayında protesto edildi. Katliamda yaşamını yitiren gençler

de anıldı. Bielefeld’de düzenlenen iki eylem ile katliam protesto edildi. Bielefeld Üniversitesi’nde örgütlü olan Café Exil, Kesselbrink Bielefeld’de saat 18:00’den itibaren anma çağrısı yaptı. Katılımcılar katledilen gençler için yere çiçek ve mumlar bıraktı.

Daha sonra saat 18:30’de “Adalet için ayağa Kalk – Bielefeld” gençlik platformunun mitingi başladı.

Yapılan konuşmalar ardından hayatını kaybeden gençlerin aile üyeleri tarafından hazırlanan ses kayıtları dinlendi.

Stuttgart

Stuttgart’ta da da katliam bir eylemle protesto edildi. Eylem Schlossplatz’da yapıldı. Hanau katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve onları tanıtan yazılar açılarak, anılarına mumlar yakıldı. Konuşmalar ardından yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Heilbornn

Almanya’nın Heilbornn kentinde de Hanau katliamının 6’ncı ayı dolayısıyla bir protesto eylemi düzenlendi. Klianzplatz’ta bir araya gelengöstericiler ise, katliamda yaşamını yitirenleri mum yakarak ve etrafında toplanarak andı. Irkçı politikalara dikkat çekilen konuşmalarda Almanya’da her türlü ırkçılığa karşı yasak getirilmesi gerektiği belirtildi.

 

 

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close