DÜNYAManşet

Almanya’da inşaat işçileri uyarı grevinde

İnşaat sektöründe Kuzey Almanya’da başlayan uyarı grevleri ülke geneline yayılıyor.

Almanya’da inşaat şirketlerinin uzlaşma komisyonunun önerisini kabul etmemesi üzerine bütün işkolunda uyarı grevleri başladı. Görüşmelerde işçileri temsil eden IG BAU sendikasının başta ileri sürdüğü talepler masaya gelecek.

Alman inşaat ana sektöründe Kuzey Almanya’da başlayan uyarı grevleri giderek ülke geneline yayılıyor. NRW Eyaleti’nde Duisburg ve Köln kentlerinde dün uyarı grevleri yapıldı. Sendikanın açıklamalarına göre uyarı grevlerin katılım beklenildiğinden daha fazla. Uyarı grevi çağrısı yapılan birçok yerde işçiler toplu halde şantiyelerden ayrıldılar.

Dört saatliğine uyarı grevine çağrı yapılmasına rağmen, işçiler bütün vardiya iş bıraktıklar. Köln’de IG BAU sendika binası önünde bir araya gelen 200’den fazla işçi, artan hayat pahalılığı karşısında işverenlerin ücretlere zam yapmaya yanaşmamasını protesto etti.

Patronların uzlaşmaz tutumu

İnşaat, Tarım ve Çevre İşçileri Sendikası (IG BAU) ve Alman İnşaatçıları Birliği (ZDB) ve Alman İnşaat Endüstrisi Birliği (HDB) arasında devam eden TİS görüşmeleri üçüncü müzakereden sonra çıkmaza girmişti. Bunun üzerine zorunlu olarak devreye giren uzlaşma komisyonu birkaç görüşmeden sonra taraflara bir teklif sunmuştu.

Federal Sosyal Mahkeme eski Başkanı Rainer Schlegel‘in taraflara sunduğu “hakem kararı” şunları içeriyordu: Ücretler Mayıs 2023’te ayında sabit ücretler 250 Euro artacak ve on bir ay sonra (1 Nisan 2025) batıda yüzde 4.15, doğuda ise yüzde 4.95 oranında bir kez daha artacaktı.

Sunulan teklifin IG BAU’un talep ettiğinden yüzde 50 daha düşük olmasına karşın IG BAU yönetimi teklifi kabul ettiğini ve TİS Komisyonuna da kabul etmeyi önereceklerini ilan etti. IG BAU yönetimi yaptığı açıklamada, “Sözleşmenin 13. ayından itibaren ücretler Doğu Almanya’da 464 Euro ve Batı Almanya’da 434 Euro artmış olacak” diye gerekçelendirmişti.

Bazı bölgelerin temsilcileri, “Neden bu kadar çabuk kabul ettiğimizi ilan ettik, şimdi işverenlerin eline önemli bir koz verildi” diye yönetimin tutumunu eleştirmişlerdi. Komisyon üyeleri ayrıca taleplerini 12 aylık bir dönem için ileri sürdüklerini hatırlatarak, “24 aylık bir sözleşmeyi bilerek istemedik” demişlerdi.

Sendikayı boşa çıkarma hamleleri

IG BAU Genel Başkanı Robert Feiger, “Bize ulaşan bilgilere göre inşaat işverenlerinin yüzde 82’si sözleşmeyi kabul etmiş bulunuyorlar. Ancak yüzde 82 yeterli bir çoğunluk değilse, ne diyeceğimi bilmiyorum, anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Feiger, “İnşaat işverenleri uzlaşma şanslarını yitirdiler. Uzlaşma hakeminin sunduğu teklife onay vermeyerek fırsatı kaçırdılar. Şimdi yaygın grevler yapılacak” dedi. “Bizde salt çoğunluk yetiyor ve TİS Komisyonu toplantısında bu sağlandı” diye konuşan Feiger, IG BAU’un müzakerelere hazır olduğunu söyledi.

“ZDB ve HDB uzlaşma masasında elde edilen sonucun üzerinde bir teklif sunarlarsa yeniden masaya otururuz” diyen Feiger, “Kamuoyuna yapılan açıklamalarla sözleşme müzakeresi yapılmaz. Bizim posta kutusu boştu dolayısıyla bir teklif almadık” ifadelerini kullandı.

İnşaat patronları bu tutumlarıyla sadece inşaat işçileri ve sendikaları IG BAU’yu boşa düşürmüyorlar aynı zamanda “gönüllü ücret zammı” önerisiyle sendikal örgütlenmenin de altını oymayı sürdürüyorlar.

Benzeri bir durum perakende satıcılık işkolunda yaşanmıştı. Ver.di sendikasının yıllardır sürdürdüğü uzlaşmacı tutum karşısında patronlar, sendikayla görüşmeleri sürekli uzatmışlar ve belirli bir yerden sonra “gönüllü ücret zammı” ödeyerek işçilerin sendikaya olan güvenlerinin zayıflamasını neden olmuşlardı. Gelinen yerde ise bu işkolunda TİS görüşmeleri 12 aydan uzun bir süre devam etmesine karşın bir sonuç elde edilemedi.

Eğer IG BAU uzlaşmacı tutumunu değiştirmezse Ver.di sendikasının uğradığı aynı akıbete uğrayabilir. Bunun içinse işçiler arasında hemen süresiz grev için oylama yapmak zorundalar.

Daha fazlası

İlgili

Close