Manşet

Almanya’da ırkçılar siahlanıyor

2018’de Neonazi gruplardan ele geçirilen silah sayısı bini aştı

HABER MERKEZİ– Almanya İçişleri Bakanlığı’nın bir soru önergesine verdiği yanıta göre, Neonazilar arasında silahlanma artıyor. 2018’de bu gruplardan ele geçirilen silah sayısının bini aştığı belirtildi.

Sol Parti’nin soru önergesine İçişleri Bakanlığı’nın verdiği yanıt, Almanya’da aşırı sağcılar arasında silahlanmanın arttığını ortaya koydu. DW Türkçe’nin aktardığına göre, geçen yıl aşırı sağ kaynaklı işlenen suçlarda ele geçirilen silah sayısında artış oldu.Buna göre, 2018 yılında 563 aşırı sağ kaynaklı suç kaydedildi, bunlarında 235’inin şiddet eylemi olduğu belirtildi. Polisin bu vakalara ilişkin operasyon ve soruşturmalarında toplam  bin 91 silah ele geçirildi. 2017 yılında ise aşırı sağ kaynaklı suçlarda ele geçirilen silah sayısı 676 olmuştu. Ele geçirilen silahlar arasında tabanca, tüfek, patlayıcı ve yanıcı aygıtlar, havalı tabanca, ses tabancası, göz yaşartıcı gaz bulunuyor.

Sol Parti Genel Başkan Vekili Martina Renner ise “Militan Neonazilerin silahsızlandırılmasını” talep etti.

Demokrasi ve Sivil Toplum Enstitüsü’nden Matthias Quent, ARD’ye yaptığı açıklamada bu gelişmeyi “ürkütücü” olarak nitelendirdi. Aşırı sağcılık uzmanı Quent, “Hedefleri toplumu sindirmek ve bazı insan gruplarını sürmek. Hatta aşırı sağcı bazı gruplar iç savaş istiyor” dedi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close