DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da kamu emekçileri uyarı grevlerine başlıyor

2,3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren TİS görüşmelerindeki tıkanmalar nedeniyle kısa süreli uyarı grevleri yapılacak

HABER MERKEZİ– Almanya’da kamu sektöründe örgütlü sendikalar, eyalet ve yerel hükümetlerin ücret zammı taleplerini reddettmesiyle birlikte bu ay “uyarı grevleri” çağrısında bulundular.

Önde gelen hizmet sektörü sendikası Verdi, yaptığı açıklamada, işverenlerin iki tur müzakereye rağmen bir teklifte bulunmadığını söyledi. “Paskalyadan önce başlamak üzere saatlerce süren uyarı grevleri” çağrısında bulundu.

DBB memur sendikası başkanı Ulrich Silberbach ise “İşverenleri uyarmak gerekiyor” diye ekledi.

Sendikalar grev eylemiyle hangi sektörlerin hedefleneceğini belirtmedi. Almanya’da 2016’da yapılan benzer grevler, çöp toplama, kreş, hastaneler ve toplu ulaşımı etkilemişti.

Sendikalar maaş artışlarının, temel bazda yüzde 6, tüm ödemelerle birlikte en az yüzde 7 olmasını istiyor.

Maaş artışlarının her halükarda en az 200 euro olmasını talep eden Verdi Sendikası Genel Sekreteri Frank Bsirske “ülkedeki ekonomik büyüme ve işsizlik oranlarının düşüklüğü ile vergi alımlarındaki artışın çalışanlara daha fazla maaş ödenmesi için uygun ortamı oluşturduğunu” vurguladı.

Sendikaların talepleri arasında mesleki eğitim alanlar ve stajyerlere aylık en az 100 euro zam ile vardiyalı çalışanlara 4 yerine 6 gün yıllık ek izin günü bulunuyor. Birden fazla vardiyada çalışanlar için ise diğer çalışanlara oranla yıllık 6 yerine 9 ek izin günü talep ediliyor.

Dbb sendikasına göre ise, özellikle belediyelerde çalışan temizlik emekçileriyle yardımcı bakıcıların maaşlarının yüzde 10 arttırılması gerekiyor.

Yıllardır sıfır ya da çok düşük oranda zamlarla oyalanan kamu emekçilerinin bu yöndeki talepleri hükümet tarafından yine görmezden geliniyor.

Geçen yıl sendikalarla 2017 yılı için yüzde 2,0 ve yüzde 2,35 oranında iki aşamalı bir ücret artışı anlaşması yapmışlardı. Bu durum, o zaman da yıllık yüzde 6’lık bir zammı isteyen sendikaların talebinin çok altında kalmıştı.

Yeni tur görüşmelerin 15 Nisan’da başlaması bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close