GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da kamu emekçilerinden grev ve miting

Korona günlerinde artan iş yükü, çalışma koşullarının ağırlaşması, ücretlerin baskılanması emekçileri bezdirmiş durumda

Bugün Ver.di sendikası öncülüğünde otobüs, tramvay, sağlık, eğitim sosyal hizmetler, belediye çalışanları uyarı grevine çıktı. Deutzer Werf’te düzenlenen miting saat 12.00’de başladı. Korona ve yağmura rağmen 2 binin üzerinde katılım oldu.

Yerel ulaşım neredeyse tamamen durma noktasına geldi

Neredeyse tüm NRW şehirlerindeki yerel toplu taşıma felç oldu. Ver.di’ye göre, 13.000 çalışan iş bıraktı. Bölgesel trenler ve S-Bahn trenleri buna dahil degil.

Birkaç gün süren grevi örgütleyen Ver.di sendikası TİS görüşmelerinde taleplerini pazarlık konusu yapmak için „gerekirse bir sonraki grevlerimiz haftalarca sürdürülecek“ diyor. Ver.di’ye göre, geçtiğimiz haftalarda NRW‘deki uyarı grevlerine 50.000’den fazla insan katıldı. „Bugün ise yaklaşık sayımız aynı, bütün çalışanlar burda değil kimileri bulundukları işyerlerinde grev yapıyor. Mesela; Belediyenin temizlik (AWB) alnında çalışanlarımız bulundukları yerde grevdeler.“

Talepler

Ver.di NRW’den Peter Büddicker, mitingte yaptığı konuşmada “Toplu taşıma trafik hacmi arttı.. Kreşlerde eğitmen sayısı az.. Temizlik işçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Hasta sayısının artmasına karşın sağlık emekçileri nerdeyse dinlenmeden çalışıyorlar. Bir de korona gibi bir illet ortamında sağlıkları tehlike altında, geceyii gündüze katarak çalışıyorlar. Ulaştırma hizmetindeki azami çalışma saatleri on iki saatten on saate düşürülmeli ve vardiyanın bitiminden sonraki dinlenme süresi on saatten on bir saate çıkarılmalıdır. Daha iyi çalışma koşullarını talep ediyoruz. Ücretlerde yüzde 4,8 artış ve her ay 150 euro istiyoruz. Çıraklık eğitimi yapanlara da ayda 100 euro ücret artışı istiyoruz. Yarınki görüşmede taleplerimiz kabul edilmezse bir hafta boyunca uyarı grevini yapacağız.“ dedi.

Eyleme katılanların düşüncelerini aldık

Hacı Koyuncu: Sokak temizliğinde çalışıyorum. Beledeyi çalışanıyım. Toplu İş Sözleşmesi için sendikamız Ver.di ile patronlar arasında görüşmelere yapılıyor. Ücretlerde artış, güvenceli çalışma ortamlarının yaratılması için burdayız. Bir de pandemi döneminde birçok kesim evde kalırken buradaki bütün arkadaşlar işe gittiler ve korona riskine rağmen çalıştılar. Birçok iş kolunda çalışan emekçiler var. Sağlık, sosyal yardım alanlarında çalışanlar, ulaşım sektöründe çalışanlar, gençlikten sorumlu alanlarda çalışanlar, kreş egitmenleri, yani bir çok alanda çalışanlar var eylemde şu anda.

Bu ikinci uyarı grevi. Bugün sayı biraz düşük çünkü hem hava koşılları ham de korona nedeniyle katılım az. Bir de Köln şehir içi ulaşımda çalışanlar bulundukları alanlarda grev yapıyorlar. Onlar şu an burada yoklar. Yarın görüşmeler var. Talebimiz kabul edilmezse daha uzun süreli grevler yapılacak.

N. Bektaş: Ben yardımcı öğretmen olarak 20 yıldır kreşte çalışıyorum. Biz bir bütün olarak çocukların eğitimiyle ilgileniyoruz. Çok farklı kültürden çocuklar var. Bu farklılık ta belli kurallar ekseninde bizleri zorluyor ve tek tek çocuklarla ilgilenmek onların ihtiyaçlarını karşılamak zaman alıyor. Yemeklerinden tutalım da oynamaları, temizlikleri ve hepsine tek tek zaman ayırmak gerçekte güç. Bizim alanımızda çalışan sayısı az ve bu konuda gençler bu alanda çalışmayı fazla istemiyorlar. Bizden biri hastalandığında gerçekte diğer arkadaşın üzerine yük biniyor. Bazı kreşlerde çocuk sayısı daha fazla ve öğretmen sayısı az. Böyle olunca da gerçekten bütün çocuklarla ilgilenmek sıkıntı oluyor.

Korona sürecinde en fazla risk altındaki alan çünkü biz çalışma ortamlarında mesafeyi koyamıyorsun. Çocuklarla burun buruna çalışıyoruz. Mecburuz buna. Bu nedenle bulaşma riski de artıyor. Bir de ciddi sorunumuz ücretlerimizin düşüklüğü. Bu konuda sendikanın talebi doğru bir taleptir yüzde 4,8 olmalı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close