DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da metal sektöründe uyarı grevleri

Metal sektöründeki TİS anlaşmazlıklarından dolayı Porsche, Bosch, Nexans, RFS işçileri 2 ve 4 Ocak’ta uyarı grev yaptılar

HABER MERKEZİ– Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall, ücretlerde yüzde 6 artış gibi diğer taleplerin yanında haftalık çalışma saatlerini 28 saate düşürmek için uyarı grevlerinin düğmesine bastı.

Stuttgart-Zuffenhausen’de Perşembe sabahı (4 Ocak) bir uyarı grevi yapıldı. 3 bin Porsche işçisi katıldı.
İlk uyarı grevi Salı günü (2 Ocak) Hannover kentinde RFS ve Nexans fabrikalarında, Salzgitter’de ise Bosch fabrikasında 1 saatlik iş bırakma şeklinde gerçekleştirildi.

Metal sektöründe yaklaşık 4 milyon işçiyi temsil eden IG Metall, kısmi uyarı grevlerinin ardından 8 Ocak’ta 24 saatlik uyarı grevi yapacak.

Görüşmeler Kasım’da başladı

Kasım ayı ortalarında başlayan TİS görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları patronlarla yaptığı “ön anlaşma”yla askıya alan, daha doğrusu 31 Aralık’a kadar grev yapmaktan kaçınacağı sözünü veren IG Metall sendikası 1 ocak’tan itibaren “28 saatlik çalışma haftası” talebini yükselteceği yönünde açıklamalar yapmıştı.

TİS görüşmeleri, 15-22 Kasım günlerinde değişik bölgelerde binlerce metal işçisinin katıldığı gösteriler eşliğinde başladı. Müzakerelerde metal patronları, IG Metall’in ileri sürdüğü talepleri tartışmak yerine karşı teklifle yanıt verdiler.

IG Metall, ücret talebinin yanında ikinci önemli talep olarak haftalık çalışma sürelerinin bireysel ve geçici olarak -2 yıllığına kadar- 28 saate kadar düşürülmesi talebini ileri sürüyor. Metal patronları ise sundukları teklifte günlük çalışma sürelerinin 8/10 saat ile sınırlandırılmasının kaldırılmasını ve asıl olarak 48 saatlik haftalık çalışma sürelerinin temel alınmasını talep ediyorlar.

Metal patronları ayrıca, iki vardiya arası yasal olarak belirlenen asgari 11 saatlik dinleme süresini, “günümüze uymayan sınırlamalar” olarak görüyorlar. Onlara göre çalışma süreleri 12 saate kadar çıkabilmeli, iki vardiya arasındaki dinlenme süresi 9 saat olmalı ve “dinlenme süresi” işletmenin ihtiyacına göre belirlenmeli. Üstelik, fazla mesai zamları da iptal edilmeli!

Sendika “28 saat” talebinde ne kadar tutarlı?

IG Metall ücretlerde yüzde 6’lık artış talebinde bulunuyor. Patronlar ise buna yüzde 2’lik artış teklifiyle yanıt verdi. Sonraki görüşme turlarında yüzde 3 ya da 4’te anlaşma sağlanacağı beklentisi var.

Ücretlerdeki artış konusunda orta noktada uzlaşmak ihtimalinden daha önemli olan konu haftalık çalışma saatlerinin ve bununla birleşik belirlenecek ücretlerin düzeyinin ne olacağı sorunu.

IG Metall haftalık çalışma saatlerinin aşama aşama 28’e düşürülmesi talebini dillendiriyor. Fakat birincisi, bunu, işçinin isteğine bağlı yani bireysel olarak belirlenecek bir talep olarak ortaya atıyor. İkincisi, “2 yıllığına kadar” şeklinde sınırlandırıyor. Üçüncüsü “28 saatlik çalışma takvimine geçilmesi halinde bunun ücretlere yüzde yüz yansıtılmasına karşı çıkıyor; yani, çalışma saatleri düşürüldükçe ücretlerin de o ölçüde düşürülmesine karşı net ve kararlı bir tutum almıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close