DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Almanya’da ‘mezarda emekliliğe’ karşı miting

Almanya’nın Stuttgart kentinde “mezarda emeklilik” dayatmasına karşı miting gerçekleştirildi.

stuttgart

HABER MERKEZİ- Dünya burjuvazisinin işçi sınıfına “mezarda emeklilik“ dayatması bağımlı kapitalist ülkelerde olduğu kadar emperyalist metropollerde de devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Ekonomik Forumu (WEF) „ekonomik sistem üzerindeki baskının azaltılması için gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşının 70’e çıkarılması“ çağrısı yapmıştı!

Almanya’da da bir süredir emeklilik yaşının 67’e çıkarılması gündemde. Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Partinin (SPD) oluşturduğu hükümetin bu yöndeki hazırlıklarına karşı sınırlı da olsa tepkiler de var.

Stuttgart’ta dün Almanya Sendikalar Birliği (DGB), IG Metall ve Birleşik Hizmet İş Sendikası (Ver.di) ortaklaşa protesto mitingi gerçekletirdiler.

Mercedes, Bosch, Porsche gibi önemli fabrikaların olduğu bölgede mitinge işçilerin katılımı yoğundu.

IG Metal sendikası merkez yöneticilerinden Hans-Jürgen Urban mitingdeki konuşmasında “hükümetin emeklilik planlarını kabul edemeyiz. Emekli maaşıyle geçinemediği için devletten yardım alanların sayısı 600 bin. Yaşamları boyunca çalışan insanların tek geliri emeklilik maaşı ve hükümet buna dahi göz dikmiş. Bugün 790 euro emekli maaşıyla nasıl bir yaşam sürdürülebilinir! Taşaronlaştırma ve özelleştirmelerin, neo-liberal politikaların geldiği nokta burası. Bizler iyi bir emeklilik hakkı için mücadele ederek dayanışmamızı göstereceğiz“ dedi.

Müzik dinletisinin de yapıldığı mitingde işçiler hazırladıkları ‘kırmızı kart’larla hükümete “dur“ mesajı verdiler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close