DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da onbinlerce metal işçisi uyarı grevi yaptı

TİS görüşmelerindeki anlaşmazlıklardan dolayı başlayan uyarı grevlerine bugün onbinlerce işçi katıldı

HABER MERKEZİ– Almanya’da metal sektöründeki TİS görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı IG Metall’in ülke çapında başlattığı uyarı grevlerine bugün onbinler katıldı.

NRW eyaletinde bir çok fabrika ve işletmede işçiler iş bırakarak miting ve gösteriler yaptılar.

Ford’da binlerce işçi 1 saatlik iş bıraktı

almanya metal grev 1

Eyaletteki en büyük fabrika olan Ford’da sabah vardiyası 1 saatlik iş bıraktı. Tesis içerisinde toplanan işçiler motor üretiminin yapıldığı hangara doğru yürüdüler. Burada sendika yetkilileri konuşmalar yaptılar.

almanya uyarı grevi

almanya metal grev 6

almanya grev matal 3

Akşam vardiyasındaki işçiler de 1 saat iş bırakacaklar.

Bavyera eyaletinde de Schaeffler, Bosch-Rexroth, ZF ve SKF gibi bir çok işletmede işçiler uyarı grevine çıktı. Schweinfurter kentinde kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

almanay metal grev 4

almanya metal grev 5

Sendikanın talepleri

IG Metall, uyarı grevlerinin 24 saat yapılabilmesi, meslek yapan gençlerin kadroya alınması gibi taleplerin yanında ücretlerde yüzde 6’lık artış istiyor. Patronlar ise buna yüzde 2’lik artış teklifiyle yanıt verdi. Sonraki görüşme turlarında yüzde 3 ya da 4’te anlaşma sağlanacağı beklentisi var.

Ücretlerdeki artış konusunda orta noktada uzlaşmak ihtimalinden daha önemli olan konu haftalık çalışma saatlerinin ve bununla birleşik belirlenecek ücretlerin düzeyinin ne olacağı sorunu.

IG Metall ’28 saat’ talebinde tutarlı değil

IG Metall haftalık çalışma saatlerinin aşama aşama 28’e düşürülmesi talebini dillendiriyor. Fakat birincisi, bunu, işçinin isteğine bağlı yani bireysel olarak belirlenecek bir talep olarak ortaya atıyor. İkincisi, “2 yıllığına kadar” şeklinde sınırlandırıyor. Üçüncüsü “28 saatlik çalışma takvimine geçilmesi halinde bunun ücretlere yüzde yüz yansıtılmasına karşı çıkıyor; yani, çalışma saatleri düşürüldükçe ücretlerin de o ölçüde düşürülmesine karşı net ve kararlı bir tutum almıyor.

Sendikanın savunduğu haliyle çalışma saatlerinin “işçinin tercihine göre” ve “2 yıla kadar” düşürülmesi talebi “esnekliğe” kapıyı aralıyor. Oysa işçilerin kolektif bir hakkı olarak iş günlerinin kısaltılması talebi yükseltilmeli ve bu talep ücret gibi diğer hakların korunmasıyla birleşik formüle edilmeli. Yani “28 saatlik çalışma 35 saatlik ücret” gibi.

Çalışma saatlerinin azaltılması uygulaması beraberinde ücretlerde kayıpları de getirirse -ki sendikanın savunduğu şey bunu içeriyor- işçilerin kazanılmış haklarının bir biri ardına gasp edilmesinin önü açılmış olacaktır!

İşçiler ’28 saat’ talebini fazla sahiplenmiyor

Nitekim işçiler arasında “28 saat çalışma” talebinin bu şekilde içeriklendirilmesine pek sıcak bakılmıyor. Bu konudaki talebin “Kolektif  bir hak olarak 30 saatlik çalışma haftası ve ama 35 saatlik ücret” şeklinde ileri sürülmesinin doğru olacağını savunanların sayısı az değil.

Bu nedenle işçilerde -uyarı grevlerine katılım yoğun olmakla birlikte- mücadele motivasyonunun düşük olduğu gözleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close