DÜNYAManşet

Amazonlarda ormansızlaştırma sürüyor

Amazonlar’ın yüzde 60’nı topraklarında bulunduran Brezilya’da ormanszılaştırılan alan 920 kilometrekareye ulaştı

HABER MERKEZİ– Dünyanın en büyük tropikal ormanları olan Amazon’ların yüzde 60’ını topraklarında bulunduran Brezilya’da ormansızlaşma oranı Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ne (INPE) göre Haziran ayında yüzde 88,4 oranında artarak 920 kilometre kareye ulaştı.

Ormansızlaşma oranının son 12 aylık dönemde geçen yılın üzerinde olduğu belirtildi. Ormazsızlaşma oranı ilk 11 ayda 4 bin 565 kilometre kareye ulaştı, bu geçen yıla göre yüzde 15’lik bir artışa tekabül ediyor.

Ormansızlaşma ülkenin yeni Devlet Başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro döneminde daha hızlı arttı. Çevreciler, Bolsonaro’nun Amazonların geliştirilmesi yönündeki açıklamaları ile ülkenin çevre kurumu Ibama’nu çok fazla ceza kestiği gerekçesiyle eleştirmesinin ormansızlaştırmadan çıkar sağlayanları cesaretlendirdiği yönünde açıklamalar yapıyor.

Aşırı sağcı Bolsonaro Ocak ayında Brezilya Devlet Başkanı olarak göreve başlamıştı. Bolsonaro göreve başlamasından bu yana tarım ve madencilik şirketlerini desteklemek için çevre koruma konusundaki kontrolleri gevşetmeye çalışıyor. Çevreciler bu yaklaşımın küresel ısınmaya karşı dünyanın en büyük savunması olan Amazon ormanlarını tehdit ettiğini kaydediyor.

Ormansızlaştırma saldırısı yeni değil

Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (World Resources Institute) bağlı Küresel Orman Gözlemevi’nin (Global Forest Watch) geçen sene açıkladığı rapora göre, 2017 yılında tropikal ormanlarda yer alan en az 15 milyon 800 bin hektarlık ağaçlık alan yok edildi. Bangladeş büyüklüğünde olduğu söylenen ormansızlaştırılan bölgenin, rekor seviyenin yaşandığı 2016 yılındaki verilere çok yakın olduğu açıklandı. Ağaçlık alanın en çok yok edildiği ülke ve bölgeler Brezilya’nın yanısıra Kolombiya ve Karayipler.

Kolombiya’da FARC’ın çekildiği bölgelerde artan ormansızlaşma

Raporda, en çok ormansızlaşmanın yaşandığı ülkelerden bir diğerinin de Kolombiya olduğu belirtildi. Verilere göre, hükümet ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında 52 yıldır devam eden savaşı sona erdiren ‘Barış Anlaşması’ uyarınca FARC’ın çekildiği bölgelerde ormansızlaşma 2017 yılında da artmaya devam etti. Ormansızlaşmanın nedenlerinden en önemlisi söz konusu bölgelerde madencilik, tomrukçuluk şirketlerinin artan faaliyetleri.

Ormansızlaşmanın beraberinde getirdiği tehlike

Özellikle yeşil tropik alanlarda bulunan ağaçlar, karbondioksiti çekerek karbonu gövdesinde ve toprakta saklıyor. İnsanların ağaçları kesmesi veya yakması durumunda ise karbon yeniden atmosfere karışarak gezegenin ısınmasına, dolayısıyla iklim değişikliğine yol açıyor. Çeşitli kaynaklara göre ormansızlaşma, insanın neden olduğu karbondioksit salınımının yüzde 10’unu oluşturuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close