DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin: 300 bin emekçi tarihsel hakları için sokağa çıktı

300 bin emekçi, patronların karlarını garanti altına almak hedefiyle işçilerin kazanılmış haklarının gaspına yönelik saldırıya karşı sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Arjantin’de dün (Çarşamba) 300 bin emekçi, Mauricio Macri ve hükümetinin gündeme getirdiği iş, vergi ve emeklilik yasası değişikliklerini protesto etti. Buenos Aires’de yapılan protestoda işçiler “yeter artık!” diyerek öfkelerini dile getirdiler.

argentine protest 1

Arjantin hükümetinin iş kanununda değişikliklikleri de içeren yeni düzenlemelerinin Senato’da görüşülmeye başlaması işçileri ve sendikaları harekete geçirdi. Kamu emekçileri greve çıktı, yüzbinler sokaklara aktı.

argentine protest 2

Hükümet tarafından önerilen yasa değişikliklerinde, kurumlar vergisinin kesilmesi (yani şirketlerin yükünün hafifletilmesi), kıdem tazminatlarının azaltılması, fazla mesai ücretlerinin gasp edilmesi, emeklilik haklarının budanması gibi düzenlemeler var.

Nitekim Macri ve hükümeti düşünülen yasa değişikliklerini açıklarken hedeflenenin “yabancı yatırımcıları çekmek için iş gücü maliyetlerini düşürmek” olduğundan bahsetmişti!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close