DÜNYAManşet

Arjantin: Yankee üssüne hayır!

60’ın üzerinde kurum, ülkede kurulması planlanan ve ABD’nin finanse edeceği ‘insani’ üsse karşı çıkıyor

HABER MERKEZİ– Arjantin’de 60’ın üzerinde siyasi-sosyal grup, insan hakları örgütleri, sendikalar, Neuquen kentinde kurulacak “insani” üssü protesto ediyor.

Telesurtv.net’in haberine göre, Salı günü üssün kurulacağı alana giden kurumların temsilcileri “Neuquen’de Yankee üssüne hayır” diyen bir açıklama yaptılar.

Hükümet tarafından “Sivil Savunma” amaçlı olduğu söylenen, yine hükümetin “Acil Operasyon Komitesi” adını verdiği, inşa edilecek “Ofis”in gerçekte “ABD ordusunun ve istihbaratının yürüteceği faaliyetlerin merkezi” olacağını belirten protestocular “Bu aslında askeri amaçlara hizmet edecek bir istihbarat üssü olacaktır. Bu nedenle de Kongre’nin onayının alınması gerekir. Hükümet ise bundan kaçınmak için inşa edilecek yerin ‘doğal afetler karşısında insani merkez’ olacağını söylüyor” diyerek bunun gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.

Kurulacak merkezin, petrol sahalarının yakınında olduğunu ve inşaatın finansörlüğünü ise ABD’nin Güney Komutanlığı’nın üstlendiğini belirten protestocular “ABD ülkemizin yeraltı kaynaklarını doğrudan denetlemek ve kendi çıkarlarını korumak için bu üssü kurduruyor. Buna karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close