DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin’de kamu emekçileri çadır kurdu: Yine greve çıkılacak

Buenos Aires’te hükümet binası önünde çadır kuran kamu emekçileri sendikaları 5 Nisan’da geve çıkacaklarını duyurdu

HABER MERKEZİ– Arjantin’de Mauricio Macri ve hükümetinin neoliberal saldırılarını bir parçası olarak devam ettirdiği toplu işten çıkarmalara karşı kamu emekçileri bir kez daha greve çıkacak.

Buenos Aires’te hükümet binası önünde çadır kuran kamu emekçileri sendikaları 5 Nisan’da geve çıkacaklarını açıkladı.

Sağlık, eğitim gibi farklı alanlarda örgütlü sendikalar aynı gün protesto gösterileri için sokağa çıkacak.

Öncesi bir yana son 3 aydır en az 1.000 kamu emekçisinin işten atıldığını belirten sendikalar, hükümetin 3 bin öğretmeni zorla erken emekliye ayırmak istediğini belirtti.

Creedpolitico.com’un haberine göre, kamu emekçileri sendikası ATE’nin yaptığı açıklamada “Buenos AiresTe hükümet binlerce öğretmene erken emekliliğe zorlamak istiyor. Üstelik emekli maaşlarında yüzde 40 kesintiler yaparak.. IMF’nin isteği doğrultusunda kamu kesiminde ‘tasarruf’ adı altında yapılan kesintilere, toplu işten çıkarmalara son verilsin. İşten atılan tüm arkadaşlarımızın geri alınmasını talep ediyoruz.

Öte yandan, önerilen yüzde 15 maaş artışını kategorik olarak reddediyoruz. Ayrıca, müzakerelere, hükümetin masaya çağırmadığı sağlık emekçilerinin ds dahil edilmesini istiyoruz.” denildi.

Şubat ayının sonunda Buenos Aires’te öğretmenlere ayda yüzde 15’lik bir ücret artışı teklif edildi. Enflasyonun yüzde 25’lerde olduğu ülkede dayatılan bu sınırlı artışı reddeden öğretmenler 5 ve 6 Mart’ta ülke çapında greve gitti. 100 binlerce emekçi greve katıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close