DÜNYAGENÇLİKManşet

Atina: Kışkırtılan milliyetçiliğe karşı eylem

‘Makedonya Yunanistandır’ başlıklı milliyetçi gösterilere karşı antifaşistler yürüyüş yaptı

HABER MERKEZİ– Yunanistan’da hükümetin yoğunlaşan neoliberal saldırılarına karşı işçi ve emekçilerin mücadeleyi yükselttiği bir kesitte “Makedonya’nın isim hakkı” tartışmaları yine alevlendirildi.

Atina’da yüz binin üzerinde kişi Parlamento binası öünnde yapılan “Makedonya Yunanistan’dır” başlıklı gösteriye katıldı.

Yunanistan’ın kuzey komşusu Makedonya Cumhuriyeti’nin “Makedonya” adından vazgeçmesi için çağrıda bulunulan gösteride “Makedonya Yunandır Yunan kalacak” gibi sloganlar attı.

makedonya isim

Makedonya’nın Antik Yunan tarihinin, medeniyetinin ve kültürünün ayrılmaz bi parçası olduğuna inanan Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti’nin bu adı kullanmakla “tarihi tahrif ettiği” görüşünü savunuyor.

İki ülke arasındaki “isim ihtilafının giderilmesini öngören müzakereler” sürerken; Yunanistan, adından vazgeçmediği sürece Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğini veto etmeyi sürdüreceğini belirtiyor.

Theodorakis de milliyetçi saflarda

Yunanistan’ın “bir numaralı milli davası” haline gelen bu isim tartışması için düzenlenen dev gösteriye ünlü besteci Mikis Theodorakis’in de katılması dikkatleri çekti.

92 yaşındaki besteci, tekerlekli sandalyesiyle getirildiği toplantı alanında bir de konuşma yaptı.

Öte yandan, antifaşistler Theodorakis’in evine önceki gün kırmızı boyalar atıldı ve evinin duvarına “..sen ki verdiğin mücadelelerle dağlarda yüceldin; şimdi milliyetçiliğin lağımında kayboluyorsun” ifadeleri yazıldı.

Milliyetçi gösteriye karşı eylem

“Makedonya sorunu” dolayımıyla kışkırtılan insan kalabalığının katılıdğı milliyetçi gösterinin yapıldığı Atina’da antifaşistler de sokaktaydı. Ülkede milliyetçiliğin bu şeklide körüklenmesine karşı çıkan eylemciler zaman zaman polisle çatıştı.

atina antifa protest

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close