DÜNYAManşet

Avrupa kentleri, Kanada ve Kıbrıs’ta “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” eylemleri

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” hamlesi kapsamında Avrupa’nın bir çok kentinde, Kanada ve Kıbrıs’ta eş zamanlı eylemler vardı.

ADGB’nin bileşeni olan Yaşanacak Dünya ve Alınteri okurları da bulunduğu alanlarda eylemlere katıldı

Düsseldorf

Almanya’nın Düsseldorf kentinde eylem mitingle 15:30’da DGB Haus önünde başladı. Mücadelede ölümsüzleşenler adına yapılan saygı duruşu ile start aldı. Cornelius Platz’a kadar yapılan yürüyüşün ardından bir miting daha düzenledi. Yürüyüş ve mitingte HDP’ye dönük kapatma tehditleri, siyasi soykırım operasyonları ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı protesto edildi.

Atılan sloganlar ve taşınan pankartlarla “Türk devletinin faşizan uygulamalarına karşı ortak mücadeleyi büyütme” mesajı öne çıktı.

Mitingte Avrupa Demokratik Güç Birliği adına Çiğdem Devran ve Süleyman Gürcan, FED-MED Eşbaşkanı Engin Sever, Die Linke Almanya Federal Gençlik Sözcüsü Jan Schiffer, PD Federal Gençlik Temsilcilerinden Jan Diren, Lisa Feminist Eylem Düsseldorf Temsilcisi ile HDP eski milletvekilleri Ziya Pir ve Besime Konca birer konuşma yaptı.

Demokratik Güç Birliği adına konuşan Çiğdem Devran şöyle dedi: “Faşizmi biz çok iyi tanırız. Ama bizim de onu çok iyi tanıdığımızı biliyor. Ona teslim olmayacağımızı, asla diz çökmeyeceğimizi çok iyi bilir. Bugün bütün dünyada yeni bir sermaye birikimi isteyen kapitalist sistem, faşist uygulamalarla üstümüze gelmektedir. HDP’nin kapatılması, Boğaziçili gençlerin gözaltına alınması, İstanbul sözleşmesinin bir gece darbesi ile kaldırılması, milletvekillerine dönük baskılar faşizmi büyütme adımlarıdır. Biz buna geçit vermeyeceğiz ve omuz omuza mücadele yürüteceğiz. Yaşasın devrimci dayanışma.”

Hamburg

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin başlattığı “Faşizmi birlikte yeneceğiz” kampanyası kapsamında Hamburg’da bir miting düzenlendi.

Hamburg’un Gansemarkt semtinde düzenlenen miting, mücadelede ölümsüzleşenler adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Hamburg Demokratik Güç Birligi adına konuşan temsilciler de HDP’ye yönelik baskılar ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

ADGB adına konuşan Esmer Ay “Diktatörlüğün tüm katliam, tecavüz ve baskı politikalarına karşın kadınların asla geri adım atmayacağını“ söyledi. Ay, kadınların diktatör Erdoğan’ın kabusu olmaya devam edeceklerini ve sokakta olacaklarını da sözlerine ekledi.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç mitingde yaptığı konuşmada başlatılan kampanyanın önemine dikkat çekti.

“Faşizmi birlikte yenmek için birlikteliğimizi ve örgütlülüğümüzü geliştirelim” diyen Koç “Faşizmi yıkacak olan budur. Faşizmin HDP’ye yönelimleri sadece HDP’ye yönelik değildir. HDP şahsında tüm toplumun dinamik ve muhalif güçleri hedefleniyor. Onun için herkesin HDP’yi desteklemesi gerekiyor.” diye konuşmasını sürdürdü.

Siyasetçi Nihat Akdoğan da HDP’nin sadece Kürt halkının değil Türkiye’de yaşayan tüm ezilen, dışlanan ve ötekileştirilen insanların umudu olduğunu söyledi.

Mitingte kitleye bıçak çeken faşist Türklerin bir provokasyon girişimi de yaşandı. Kitleden gereken yanıtı alan faşistler daha sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Stuttgart

Avrupa Demokratik Güç Birliğinin “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” eylemleri kapsamında Stuttgart’ta da bir miting yapıldı. Mitinge güçbirliğinin bileşenlerinin yanı sıra, dost kurum ve Almanlar’da katıldı. Eyleme 100’ü aşkın bir katılım vardı. Mitingde Almanca ve Türkçe açıklamalar okunurken, faşizmi teşhir eden sloganlar atıldı. HDP eski milletvekili Faysal Sarıyıldız da mitingte bir konuşma yaptı. Sarıyıldız konuşmasında;

Bundan 80 yıl önce Nazi Almanya’sında farklı yöntemlerle de olsa bu sokaklarda benzeri şeyler yaşanıyordu. Şu anda ülkede aynı yok etme yöntemler ile talihsiz bir faşizm yaşanıyor. Şunu Alman toplumu çok iyi biliyor, ırkçılıkta hiç bir ahlak yok, etik yok, akılsızlık ve kafatasçılık var. Ülke tarihin en büyük kaosunu yaşıyor. Erdoğan Ve MHP iktidarı bağımsız hiç bir kurum bırakmadılar. Anayasa mahkemesini dahi kapatmak istiyorlar çünkü dikiş tutturamıyorlar. İnsanlar açlıktan her gün bir tanesi bedenini ateşe veriyor, her gün bir kaç kadın eşi tarafından katlediliyor, bunu tek sebebi AKP iktidarıdır. Var olan iktidar erkektir, erildir; zorbadır, zorladır. Her türlü kötülüğü iktidarı üzerine inşaa ediyor. Bir avuç insan milyonlarca emekçinin emeğini sömürüyor. Şimdi HDP’yi kapatmak istiyorlar. Onbeş yıldır baskıları ile toplumu teslim alamadılar. Üç kişinin bir araya gelmesi şu koşullarda çok değerlidir. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Almanya’da %30, %40 sol ve demokratik olmasına rağmen bir kaç yıl sonra sessizliğe büründü. Alman ırkının en zeki toplum olduğunu düşünmeye başladılar. Türkiye’de bütün bunlar kurumsallaştırılmaya çalışılıyor. Devlet el değiştirdi. Tüm stratejik kurumların başında dinci, yobaz, faşistler her yere yerleştiriliyor. Bunlar HDP’yi kapatmak istiyor çünkü HDP onların oyunlarını bozuyor. HDP kilit partidir” dedi.

Sarıyıldız konuşmasını “Boyun eğmeyeceğiz. Biz Mahirlerden, Denizlerden, Hayrilerden, Kemallerden böyle öğrendik. Ne olursa olsun direneceğiz, onların sonu bizim mücadelemizle olacak” diyerek sürdürdü.

Şehir merkezinde yapılan mitingte 1 Mayıs’a da çağrı yapıldı.

 

Viyana

Avusturya’nın Viyana kentinde Alınteri Gazetesi okurlarının da içinde olduğu Faşizme karşı birleşik mücadele güçleri şehrin en işlek caddelerinden Neubaugasse’de bir eylem gerçekleştirdi. İki saat süren eylemde; Türkiye’deki faşist saldırıları teşhir eden, faşizme karşı ortak irade ve duruş mesajı veren konuşmalar yapıldı.

 

Basel

İsviçre’nin Basel kendinde ADGB bileşenleri saat 17:00’de Claraplatz’da bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması ve konuşmalarda HDP’ye dönük saldırılar, kadın cinayetleri, İstanbul Sözleşmesi’nin fesh edilmesi gibi artan bütünlüklü saldırılar ve faşizmi teşhir eden konuşmalar yapıldı “Yeni bir yol açıldığını, bütün demokratik güçler olarak bundan böyle yan yana, omuz omuza olduğumuzu” vurgulayan açıklama Almanca ve Türkçe okundu. Eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close